Artykuł sponsorowany

Ciasto na pierogi i więcej o samych pierogach.

Ciasto na pierogi i więcej o samych pierogach.

Są dania, które kochamy i które zapadają nam w pamięć. Takie są między innymi pierogi, które jako danie regionalne stały się jedną z naszych polskich wizytówek. Pierogi w rzeczy samej robią wielką furorę wśród przyjezdnych i wojażerów Europy. My także cenimy sobie ten smak, aromat, farsz, który chętnie sami przyrządzamy lub pierogi, które kupujemy w wyspecjalizowanych pierogarniach.

Pierogi z rozmaitym farszem

Świetny gospodarz doskonale wie, jak przyrządzić nasz regionalny przysmak. Podobno pochodzi on z Chin, lecz to my wprawiliśmy się w gotowaniu pierogów i to Polsce należy się tu najwyższy laur. Robienie pierogów nie jest przecież tak trudne, jak laikowi mogłoby się wydawać. Wystarczy przygotować ciasto z mąki, jajka i wody. Ugnieść je i rozwałkować tak, by miało około 2 mm oraz przygotować farsz - smakowity dodatek, którym wypełnimy wnętrza naszych niedoszłych jeszcze pierogów.

Sam farsz bywa różny. Może to być kapusta z grzybami, farsz mięsny, do pierogów ruskich, wegetariańskich, farmerskich, kresowych, podlaskich, czy tych ze szpinakiem. Przygotowanie go warto pozostawić specjaliście od pierogów, jakiego znajdziemy np. w restauracji Smakosz Pierogarnia Małgorzata Skupna Piotr Wierzbicki. Taki fachowiec wie o pierogach i farszach do pierogów wszystko, co niezbędne do wybitnego przyrządzenia dania głównego.

Ciasto na pierogi

Aby przygotować ciasto, wpierw należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przyda się waga, która pomoże odmierzyć dobrą ilość składników, misa, do której ciasto nie będzie nam się przyczepiać. Warto także skorzystać z ofert kupna robotów kuchennych, ale można równie dobrze ciasto ugnieść samodzielnie. Przygotowane ciasto trzeba nam jeszcze podzielić, rozwałkować na grubość około 2 mm i wykroić w nim okręgi o równej średnicy, niezbyt małe i nie za duże. Do tego zadania przyda się foremka lub dobrze wyprofilowany kubek.

Gotowe ciasto na pierogi nie może być zbyt luźne. Za duża ilość wody pozbawi je sprężystości, a ciasto będzie nam się przelewać w rękach. Z drugiej strony warto zadbać, by było ono plastyczne, dawało się ugniatać. Przede wszystkim najważniejsze jest dobre wymieszanie składników, by stworzyły jednolitą masę. Dzięki temu ciasto nie będzie się kruszyć, ale doskonale formować. Ważne by nie przylegało do powierzchni, by móc swobodnie wykrajać okręgi, ale jednocześnie mieć możliwość ulepienia i sklejenia pierogów.

Lepienie pierogów to prawdziwa sztuka. Jedni po prostu sklejają ciasto przy użyciu palców, inny - koneserzy tworzą falbanki z ciasta, by pierogi znacznie lepiej się prezentowały. W celu sklejenia ciasta pierogowego, można wykorzystać także sztućce w postaci widelca, wpierw klejąc ciasto palcami, a następnie odciskając wzór w miejscu połączenia.

Ciasto na pierogi czasem nie chce się sklejać, a czasem klei się za bardzo. W pierwszym przypadku najczęściej okazuje się, że użyliśmy za dużo wody do wyrobienia ciasta. Wtedy można podsypać je trochę mąką. Gdy pierogi sklejają się w wodzie, dolejmy do niej łyżkę oleju.

Ciasto na pierogi to trudna szkoła usłana wieloma klejącymi się i nieklejącymi się próbami. Gdy nie ma się już ochoty na eksperymenty zawsze można zajrzeć do wykwalifikowanej pierogarni, by zasmakować w prawdziwym aromacie naszej regionalnej potrawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz