Artykuł sponsorowany

Charakterystyka kuchni polskiej

Charakterystyka kuchni polskiej

Żyjemy w pięknych dla smakoszy czasach. Dostępność wielu (nawet egzotycznych) produktów spożywczych, wysoki poziom globalizacji, zdolność szefów kuchni do adaptowania korzystnych trendów – wszystko to sprawia, że wizyta w wybranej restauracji to czysta przyjemność. Te serwujące kuchnię polską wychodzą przed szereg, nawiązując do bogatej tradycji historii naszego kraju – tak tej najnowszej, jak i dotyczącej dawnych czasów.

Kuchnia polska – z czym to się je?

Współczesna kuchnia polska odzyskuje swój dawny blask za sprawą wielu świetnych restauracji, które powstały po transformacji ustrojowej. Komunizm odcisnął na naszych kulinariach ogromne piętno, ze względu na małą dostępność niektórych tradycyjnie kojarzonych z nimi produktów spożywczych. Obecnie ten problem nie występuje, a jakość żywności zwiększyła się. Dzięki temu znane z PRL‐owskich kuchni klasyczne dania naszych mam i babć zyskały drugą młodość. Powróciły też starsze, tradycyjne potrawy, a także pojawiły się zupełnie nowe – nie boimy się bowiem eksperymentować, interpretując na własną modłę kuchnię zagraniczną i biorąc z niej to, co najlepsze. Można wręcz powiedzieć, że jesteśmy świadkami powstawania nowej kuchni polskiej, odrodzonej dzięki wielu fachowym szefom kuchni działającym w naszym kraju.

Potrawy i smaki specyficzne dla kuchni polskiej

Udając się do restauracji serwującej polską kuchnię, takiej jak Restauracja Hotel Smakosz, z pewnością napotkamy kilka typowych dla naszego kraju dań. Ich lista ukształtowała się na drodze wielu przemian historycznych. Jak wiemy ze szkoły, Polska była zamieszkiwana przez ciągle dynamicznie zmieniającą się grupę etniczną. Różne mniejszości zostawiły swój wkład na jej terenie. Był to także wkład kulinarny. Stąd dużo wpływów wschodnich: tatarsko‐tureckich, ale też rusińskich, włoskich, żydowskich, francuskich i niemieckich. Szczególnie specyficzne dla naszej kuchni są flaki, ale też maślanka, zsiadłe mleko czy kapusta oraz ogórki kiszone. Smaki, z którymi jesteśmy kojarzeni, to słony, kwaskowaty, kwaśno‐słodki oraz umiarkowanie ostry. Ten ostatni uzyskujemy zazwyczaj przez łagodzenie ostrości śmietaną. Wielu z nas nie wyobraża sobie tradycyjnego wesela bez rosołu, szerokiego wyboru wonnych mięs i ryb, a także delikatnych deserów. Dlatego wybierając restaurację pod kątem organizacji imprezy okolicznościowej, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jej ofercie, a najlepiej porozmawiać z szefem kuchni. Jest to gwarantem udanej uroczystości, z której goście wyjdą zadowoleni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz