Artykuł sponsorowany

Arytmia serca u dzieci - objawy, diagnostyka i leczenie

Arytmia serca u dzieci - objawy, diagnostyka i leczenie
Z reguły uważa się, że choroby układu krążenia dotyczą głównie osób starszych. Obecnie jednak coraz częściej schorzenia tego typu dotyczą znacznie młodszych ludzi – a nawet dzieci i noworodków. Mowa tu zwłaszcza o arytmii serca. Z uwagi na rozwój medycyny, wady te możliwe są do zdiagnozowania nawet na etapie wieku płodowego. W przypadku dzieci często mamy jednak do czynienia z brakiem wyraźnych objawów arytmii, przez co do wykrycia choroby dochodzi w sposób przypadkowy. Przyjrzyjmy się zatem diagnostyce arytmii serca oraz sposobom jej leczenia. 

Jakie są objawy arytmii serca u dzieci?

Arytmia to zaburzony rytm pracy serca. Może on być zbyt wolny lub zbyt szybki. To natomiast wpływa na efektywność narządu. Jak zostało wspomniane, bywa, że objawy nie są wyraźne, nawet w przypadku zaburzenia o znacznym nasileniu. Arytmia serca przede wszystkim powoduje tu ogólne osłabienie organizmu. Dzieci, dotknięte tą dolegliwością, mogą odczuwać przyspieszony rytm serca – tzw. kołatanie. Pojawiają się zawroty głowy i omdlenia, niekiedy również wymioty. 

Rozpoznanie arytmii serca u dzieci 

Podczas osłuchiwania pacjenta, lekarz może stwierdzić arytmię. Najważniejszym badaniem jest w tej sytuacji EKG – badanie elektrokardiograficzne. Najczęściej wykonuje się je podczas spoczynku, jednakże zdarza się, że arytmia występuje u dziecka w trakcie aktywności fizycznej. Wówczas przeprowadzane jest wysiłkowe badanie EKG. Do oceny nasilenia arytmii oraz efektów leczenia wykorzystuje się natomiast badanie EKG metodą Holtera. Na podstawie przeprowadzonych badań, lekarz specjalista, taki jak Weronika Beszter, lek. med. Spec. Pediatrii, dobierze najbardziej optymalny sposób leczenia. 

Jak leczyć arytmię serca u dzieci?

Wszystko zależy od objawów oraz nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach nie będzie konieczne leczenie, lecz jedynie zmiana trybu życia i regularne odwiedzanie gabinetu lekarskiego w celu wizyt kontrolnych. Czasami jednak lekarz decyduje się na wdrożenie leczenia farmakologicznego, natomiast dawki leków zależą od masy ciała pacjenta. Kiedy choroba jest na poziomie bardzo zaawansowanym, stosowane są bardziej inwazyjne metody, takie jak stymulatory serca, oblacja czy też kardiowertery. Żadnych zaburzeń pracy serca nie należy jednak bagatelizować – może to doprowadzić do dotkliwych konsekwencji.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz