Artykuł sponsorowany

Podstawowe badania kardiologiczne

Podstawowe badania kardiologiczne

Lekarze alarmują, że problemy z sercem dotyczą coraz większej liczby osób. Różnego typu schorzenia dotykają nie tylko starszych pacjentów. Zdarza się, że już bardzo młodzi ludzie cierpią na dolegliwości kardiologiczne. Niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka, a w przypadku podejrzenia choroby szybka diagnostyka. Jakie badania należy wykonać w pierwszej kolejności?

Rodzaje badań kardiologicznych

Badania kardiologiczne można podzielić ze względu na to, w jaki sposób są one wykonywane. W związku z tym wyróżnia się:

  • badania nieinwazyjne – czyli takie, które nie wiążą się z ingerencją w organizm badanej osoby. Należą do nich badania obrazowe i czynnościowe
  • badania inwazyjne – polegające na podaniu choremu specjalnych substancji oraz wykorzystywaniu zaawansowanych narzędzi wprowadzanych do jego organizmu
  • badania czynnościowe – pozwalają stwierdzić, jak w danym momencie pracuje serce. Są one często przeprowadzane, kiedy badany wykonuje określoną aktywność fizyczną
  • badania obrazowe – przy ich pomocy można sprawdzić, jak wygląda mięsień sercowy.

Badania obrazowe

Do najpopularniejszych i często wykonywanych badań obrazowych należy RTG klatki piersiowej oraz echokardiografia.

RTG, czyli rentgen klatki piersiowej, polega na jej krótkotrwałym naświetleniu promieniami rentgena. Dzięki temu lekarz może dokładnie przyjrzeć się wszystkim narządom, a zwłaszcza sercu. W ten sposób stwierdza się wady wrodzone serca, jego wielkość, położenie i budowę. Jest to bardzo szybka i dokładna metoda diagnostyczna.

Echokardiografia jest szerzej znana pod nazwą echa serca. Aby zobaczyć jego struktury oraz naczynia krwionośne, wykorzystuje się w tym celu aparaturę do USG.

Badania czynnościowe

Badania czynnościowe są nieocenione podczas diagnostyki mięśnia sercowego. Dają pełen obraz jego stanu.

Należy do nich chociażby pomiar ciśnienia tętniczego, który polega na sprawdzeniu, z jaką siłą krew pompowana przez serce uderza o naczynia krwionośne. Dobrze znanym badaniem jest także EKG. W czasie jego wykonywania elektrokardiogram rejestruje impulsy elektryczne powstające w sercu. Można w ten sposób błyskawicznie stwierdzić jego aktualną kondycję. Taką diagnostykę można przeprowadzić np. w Gabinecie Kardiologicznym Witolda Armada.

Do badań czynnościowych wykorzystuje się również holtery. Są to urządzenia, z którymi pacjent nie rozstaje się przez całą dobę – nieustannie monitorują funkcjonowanie serca.

Badania inwazyjne

To niezwykle zaawansowana diagnostyka. Badania takie wiążą się zwykle z dłuższym pobytem w szpitalu oraz z zabiegiem pod znieczuleniem. Wiele osób przechodzi koronografię, która polega na wprowadzeniu do tętnic cewnika, aby sprawdzić ich stan.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz