Materiał Partnera

Charakterystyka samochodów do transportów ponadgabarytowych

Charakterystyka samochodów do transportów ponadgabarytowych

Przewóz ponadgabarytowych towarów czy urządzeń wymaga ponadgabarytowych pojazdów. Jak sobie poradzić, gdy do przewiezienia są np. ciężkie maszyny budowlane albo drogowe? Wtedy czas sięgnąć po samochody, które są w stanie sprostać temu nietypowemu zadaniu. Czym charakteryzują się auta do transportów ponadgabarytowych? Zobacz, czym różnią się od zwykłych.

Zastosowania samochodów ponadgabarytowych

Nowoczesny transport umożliwia sprawne działanie wszystkich pozostałych gałęzi gospodarki, które są uzależnione od regularności, terminowości i prędkości dostaw. Niekiedy towar, który trzeba przewieźć, nie mieści się na palecie, ani nawet na standardowych rozmiarów naczepie. Wówczas sięga się po samochody do transportów ponadgabarytowych. Do czego służą? O tym opowiada specjalista z firmy Geo-Trans.

Często tego rodzaju maszyny służą do przewozu innych maszyn. Są używane do transportowania maszyny drogowych i budowlanych, które ze względu na gabaryty są mało mobilne, a muszą pracować w konkretnej lokalizacji. Nasze samochody dostarczają też elementy konstrukcyjne, ładunki specjalne, transporty o dużej masie albo nienormatywne, o nietypowych kształtach.

Czym wyróżnia się samochód do transportów ponadgabarytowych?

Aby przewóz ładunku ponadgabarytowego był możliwy, potrzebne są przede wszystkim duża ładowność oraz jak największa dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Osiąga się to dzięki wyspecjalizowanym naczepom, które nie tylko mają duże rozmiary, ale też są wzmacniane, aby utrzymać ciężar przewożonego ładunku. We flocie firmy Geo-Trans można znaleźć samochody do transportów ponadgabarytowych zdolne przewieźć nawet do 54 ton!

Rozmiary, ładowność i wytrzymałość naczepy to nie wszystko. Towar trzeba na niej umieścić tak, aby spoczywał stabilnie i bezpiecznie, a po dowiezieniu na miejsce musi on zostać zdjęty bez uszkodzeń. Dlatego naczepy do samochodów przewożących ładunki ponadgabarytowe to często naczepy niskopodwoziowe – im bliżej gruntu, tym łatwiej wciągnąć przewożony sprzęt. Pomagają w tym także wysuwane rampy oraz holowniki i wciągarki o dużej mocy. Samochody do przewozów ponadgabarytowych są bogato wyposażone we wszelkie dodatki ułatwiające załadunek, zabezpieczenie i wyładunek.

W transporcie ponadgabarytowym ważny jest nie tylko sam pojazd, ale też – a może przede wszystkim – kierowca. Musi to być osoba o dużym doświadczeniu i umiejętnościach, ponieważ kierowanie samochodem o ogromnych rozmiarach jest nie lada wyzwaniem. Same uprawnienia do prowadzenia tego typu samochodów to za mało. Dla bezpieczeństwa przewozu ważne są też dobry stan techniczny pojazdu oraz stała łączność między firmą transportową, kierowcą i klientem.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz