Artykuł sponsorowany

Transport ponadgabarytowy i drobnicowy – na czym polegają i jak się do nich przygotować?

Transport ponadgabarytowy i drobnicowy – na czym polegają i jak się do nich przygotować?

Przewóz ładunku drobnicowego i artykułów o rozmiarach większych niż standardowe wymaga specjalnie dostosowanych pojazdów i odpowiedniego zaplecza logistycznego. Sprawdźmy, jak pokonać trudności związane z transportem drogowym i zapewnić pełne bezpieczeństwo przewozu.

Transport ponadgabarytowy – na czym polega?

Transport ponadgabarytowy to przewóz ładunków o wymiarach przekraczających określone normy prawne dla pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Przepisy o ruchu drogowym wskazują, że za ponadgabarytowe uznaje się wszystkie ładunki o wysokości ponad 4 metrów, szerokości większej niż 2,5, długości przekraczającej 16,5 lub 18,5 m (zależnie od tego czy pojazd jest wyposażony w naczepę czy przyczepę). Towar o masie przekraczającej 42 tony również jest uznawany za ponadgabarytowy. Co za tym idzie, za ładunki ponadnormatywne uznaje się: sprzęt budowlany, kontenery, silosy, maszyny rolnicze, stalowe konstrukcje, samochody, jachty, urządzenia przemysłowe oraz elementy infrastruktury drogowej.

Przygotowanie do transportu towarów ponadgabarytowych

Przewóz ładunków ponadgabarytowych wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia – to rodzi pierwsze trudności. Kolejną sprawą jest wybór właściwego środka transportu i zaplanowanie trasy przejazdu – nie wszystkie drogi są przystosowane do przyjęcia tak dużego ciężaru, dlatego planując trasę, należy wziąć pod uwagę transport morski lub rzeczny. Korzystając z usług sprawdzonej firmy transportowej, takiej jak Kami Biuro handlowe spedycja Beata Biedrzycka Baranowska, można mieć pewność, że ładunek trafi do punktu docelowego w nienaruszonym stanie. Transport ponadgabarytowy wymusza na przewoźniku elastyczność i umiejętność swobodnej zmiany trasy już w trakcie realizacji zlecenia.

Transport drobnicowy – najpopularniejszy typ transportu w Polsce

Transport ponadgabarytowy i drobnicowy to najpopularniejsze rodzaje zleceń wykonywane przez firmy logistyczne. Pomimo pewnych różnic obydwa typy transportu stanowią duże wyzwanie dla firm logistycznych. W przypadku drobnicy ładunek zawiera dużą liczbę małych opakowań wymagających profesjonalnego podejścia. Ich jednostkowa masa jest niewielka, dlatego sam proces pakowania nie stanowi problemu. Podstawowym wyzwaniem jest dystrybucja, czyli dostarczenie towarów do rozproszonych odbiorców. Profesjonalne firmy transportowe wykorzystują zaawansowane narzędzia logistyczne, aby w jak najkrótszym czasie (i na jak najkrótszej trasie) dostarczyć towar odbiorcom.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz