Artykuł sponsorowany

Charakterystyka kotłów całodobowych

Charakterystyka kotłów całodobowych
Choć dzisiejsze zimy słabo przypominają te sprzed nawet jeszcze 20, 30 lat, ogrzewanie jest tak samo ważne. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez odpowiedniej instalacji. Nie każdy ma możliwość podłączenia się do miejskiej sieci centralnego ogrzewania, a wtedy trzeba radzić sobie inaczej – z pomocą pieców lub kotłów. Kiedy wybieramy odpowiedni sprzęt grzewczy, patrzymy na jego opłacalność długoterminowo. Zależy nam na rozwiązaniu solidnym, które zapewni ciepło przy najniższych kosztach, ale także na komforcie jego użytkowania. Dokładanie kawałka drewna do małego piecyka co pół godziny to kiepska perspektywa. Podobnie jak marznięcie przez dłuższy czas po powrocie z pracy, zanim w domu znów zacznie się rozgrzewać. W naszym artykule przyjrzymy się kotłom całodobowym – czy rzeczywiście to nie tylko kusząco brzmiąca nazwa, a autentyczna wygoda na lata?

Czy kocioł rzeczywiście pracuje całą dobę?

Kotły całodobowe mogą pracować przez całą dobę, pod warunkiem, że są odpowiednio opalane. Do każdego urządzenia tego typu musi być dołączona instrukcja, czym i w jaki sposób palić – mówi nam przedstawiciel Zakładu Produkcji Kotłów OKSANA z Pleszewa.

Zapewnia to specjalny, zautomatyzowany mechanizm. Kotły są wyposażone w sterowniki, które regulują pracę dmuchawy oraz pompy obiegowej. System zapewnia dostawę ciepła przez całą dobę, a my nie musimy w żaden sposób ciągle doglądać kotła. Wystarczy, że raz zasypiemy kocioł i zapewniamy ciepło do całego budynku. Trzeba oczywiście podkreślić, że kocioł bezwzględnie musi być odpowiednio dobrany do instalacji centralnego ogrzewania na podstawie przygotowanego bilansu cieplnego. Znamionowa wydajność cieplna kotła powinna być minimum równa (a najlepiej wyższa o max. 10%) obliczeniowemu zapotrzebowaniu cieplnemu wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Do nowoczesnych kotłów całodobowych dołączana jest „Charakterystyka techniczna kotłów”, którą należy się kierować przy wstępnym wyborze – zawsze jednak należy skonsultować swój wybór z doświadczonym sprzedawcą lub producentem.

Czy to rozwiązanie dobre dla środowiska?

Coraz świadomiej zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ na środowisko mają podejmowane przez nas wybory. Segregujemy odpady, kupujemy przedmioty, które można poddawać recyklingowi oraz ekologiczną żywność, staramy się nie marnować materiałów. Staramy się również dbać o to, co trafia do naszego powietrza. Spalanie właściwego paliwa (określonego i wskazanego przez producenta) w kotle całodobowym, który ma certyfikaty CE, jest całkowicie bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Na koniec warto wspomnieć, że także sposób produkcji kotła ma wpływ na decyzję o przyznaniu certyfikatu CE – dlatego to zdecydowanie dobre rozwiązanie nie tylko dla naszej wygody, ale także dla środowiska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz