Materiał Partnera

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Projektując lub modernizując system grzewczy mieszkania musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań z zakresu dostępnych na rynku rozwiązań konstrukcyjnych. Ich cechy rozpatrujemy pod kątem wygody użytkowania, sprawności cieplnej i przede wszystkim – finansowym. Interesuje nas nie tylko to, by w domu panowała odpowiednia temperatura, ale także to, by nie płacić za ten komfort zbyt wiele pieniędzy. Systemy ocieplenia mocno różnią się pod tym względem.

Jakie ogrzewanie domu najbardziej się opłaca?

By płacić za ogrzewanie jak najmniej, musimy przede wszystkim wybrać system o wysokiej klasie energooszczędności. Nie chcemy, aby cenne paliwo używane w kotłach czy piecach się marnowało. Płacimy za nie ciężko zarobionymi pieniędzmi, więc chcemy, aby zostało wykorzystane jak najlepiej. Korzystanie z kotła na węgiel może się okazać tylko pozorną inwestycją. Prócz produkowanych zanieczyszczeń oraz konieczności doglądania pracy tak zasilanego systemu grzewczego, decydując się na tańszy kocioł musimy liczyć się z ogromną utratą paliwa – w tym przypadku węgla. Nie cała wytwarzana przez kocioł energia cieplna trafia bezpośrednio do naszego systemu grzewczego i nie jest możliwe osiągnięcie stuprocentowej sprawności. Większość tańszych czy starszych kotłów produkuje niewspółmiernie niską ilość energii w porównaniu ze zużywanym paliwem. Sprawia to, że choć jest ono tańsze, ostatecznie zapłacimy za ogrzewanie domu znacznie więcej. Istotne jest także fachowe wykonanie instalacji grzewczej, dzięki czemu ciepło nie będzie odprowadzane w niekontrolowany sposób. Dobra izolacja i poprowadzenie przewodów cieplnych to absolutna podstawa, dlatego nie możemy w tym przypadku pozwolić sobie na kompromisy. Tylko firmy z długim stażem i setkami realizacji na swoim koncie – takie jak Mrs. Rabbit - Emilia Zając – zaoferują nam odpowiedni poziom usług hydraulicznych oraz fachowe poradnictwo. Ważne jest, aby nie tylko wybór elementów instalacji grzewczej był odpowiedni, ale także to, by jego projekt i wykonawstwo nie pozostawiały wiele do życzenia.  To właśnie jest sekret opłacalnej instalacji grzewczej.

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki

Konwencjonalne kaloryfery – czy też grzejniki – ciągle mają swoich zwolenników, ale wielu z nich „przerzuciło się” na oferujące niespotykanie wysoki poziom komfortu cieplnego ogrzewanie podłogowe. Wymaga jednak ono zastosowanie specjalnego, nowoczesnego kotła, najlepiej z podajnikiem. Nie wszyscy akceptują także związane z konstrukcją podłogi wymagania ogrzewania podłogowego czy jego cenę. Ma jednak tę istotną zaletę, że pozwala na równomierne ocieplenie dużych pomieszczeń, które zyskują ostatnio na popularności – na przykład przedpokoju łączonego z salonem i kuchnią.

Opracowanie:
Kobyłka, Zieleniecka 10 lok. 2
tel. 519 822 512
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz