Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych?

Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych?
Inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego coraz śmielej spoglądają w stronę odnawialnych źródeł energii. I choć przy takim rozwiązaniu zdecydowanie najczęściej wspomina się o uwarunkowaniach ekologicznych, to nie ma co ukrywać, że znacznie ważniejszy wydaje się kontekst ekonomiczny. Zaoszczędzić można sporo – co szczególnie widać w przypadku nowoczesnych kolektorów słonecznych. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają kolektory?


Kolektory słoneczne, które znane są również pod znacznie popularniejszą nazwą „solarów”, to bardzo zaawansowany pod kątem technologicznym system zaprojektowany głównie z myślą o możliwości podgrzania wody użytkowej. Paradoksalnie zasada funkcjonowania jest tutaj bardzo prosta. Promienie słoneczne padając na kolektor, powodują jego nagrzanie i przekazanie zgromadzonej energii cieplnej do przewodnika. Może być to woda lub glikol. Następnie energia trafia do głównego zbiornika, gdzie odpowiada za podgrzanie wody. Aby zagwarantować sobie jak największą wydajność funkcjonowania systemu, warto zadbać o kilka czynników. Jakich konkretnie?

Z przyczyn praktycznych kolektory powinny być instalowane na wysokości przynajmniej 3 metrów nad poziomem gruntu. Zapewni to optymalne nasłonecznienie, a także wyeliminuje możliwość zabrudzenia elementów systemu. Kolektory słoneczne muszą być również montowane od strony południowej, ponieważ to właśnie tam będą najdłużej wyeksponowane na oddziaływanie Słońca. Z jakimi jeszcze informacjami na ten temat trzeba się zapoznać?

Jak to jest z opłacalnością?


Jak to zwykle bywa w przypadku nowych technologii, jednym z głównych czynników, który często stanowi przedmiot wielu dyskusji, jest cena. W zależności od marki systemu oraz zapotrzebowania na energię cielną, inwestorzy budujący dom dla czteroosobowej rodziny muszą liczyć się z wydatkami wynoszącymi od około 10 do nawet 17 tysięcy złotych. Czy to dużo? Jeżeli całą operację potraktuje się w kategoriach jednorazowego zakupu – to owszem. Jeśli jednak na całą sprawę spojrzy w nieco szerszym kontekście, to szybko okaże się, iż jest to pewna inwestycja, która może się zwrócić znacznie szybciej, niż się wydaje. Jak to możliwe?

Jak podkreślają specjaliści z firmy Usługi Hydrauliczne, którzy zajmują się montażem kolektorów, technologia pozwala na oszczędności wynoszące od 55 do nawet 70% w stosunku do rozwiązania konwencjonalnego. Biorąc pod uwagę fakt, że kolektory pracują przez 25 lat, a koszt inwestycji zwraca się po 10 latach, łatwo przeliczyć z jak ogromnymi korzyściami mamy tutaj do czynienia. Z relacji użytkowników można też wywnioskować, iż w skali roku oszczędności sięgają nawet do 1500 zł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz