Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i sposoby leczenia odcisków

Charakterystyka i sposoby leczenia odcisków

Odciski na stopach to bardzo kłopotliwa przypadłość, ponieważ bardzo często powodują ból i dyskomfort podczas chodzenia. Czym właściwie są? To zrogowaciała warstwa martwego naskórka, która powstaje przez długotrwałe tarcie bądź ciągły ucisk w nieodpowiednim obuwiu. Dlatego tak ważne jest, aby chodzić w dobrych, właściwie wyprofilowanych butach.

Co trzeba wiedzieć na temat odcisków?

Odciski przyjmują postać zgrubienia, które wewnątrz posiada rdzeń o kształcie stożka. Początkowo sięgają tkanki miękkiej, ale jeśli nic z nimi nie zrobimy, mogą sięgnąć nawet okostnej. Osoba mająca odciski początkowo może odczuwać nieprzyjemne pieczenie, które potem przeradza się w ostry ból.

Rodzaje odcisków

Jest 9 rodzajów odcisków, które różnią się w zależności od rodzaju tkanki. Najbardziej powszechne są odciski twarde, przyjmujące postać owalną, klinowatą bądź okrągłą. Widoczne twarde zgrubienie może składać się nawet z kilku warstw naskórka, a najczęściej powstają na opuszkach palców bądź na haluksach. Drugim typem są odciski włośniczkowe, charakteryzujące się występowaniem kapilarów, czyli małych ciemnych punktów w rdzeniu odciska. Są bardzo bolesne i często powstają pod paznokciami. Trzeci rodzaj to odciski nerwowo-naczyniowe, które często towarzyszą brodawce wirusowej. Tworzą się na podeszwie stopy bądź na opuszkach palców i co ważne – chętnie powracają, nawet jeśli je dokładnie wyleczymy. Warto jeszcze wspomnieć o odciskach nerwowo-włóknistych, powstających w wyniku przeciążenia stopy i cechujących się dużą bolesnością. Wyróżnia się jeszcze odciski brodawkowe, miękkie brodawkowe, mnogie, miękkie i brodawkowe.

Sposoby leczenia odcisków

Na początku większość z nas szuka domowych sposobów, które niestety nie zawsze pomagają. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się czosnek, liść aloesu bądź szare mydło, którymi należy obkładać odcisk. Kiedy po kilku dniach odcisk nadal nam dokucza, lepiej jest sięgnąć po apteczne preparaty, występujące w postaci plastrów, maści oraz płynów. Najwygodniejsze w użyciu są plastry, trzeba tylko bardzo dokładnie je nakleić. Płyny i maści zaś zazwyczaj stosujemy dwa razy dziennie, pamiętając o starannym umyciu stóp i ich dokładnym osuszeniu. Jeśli ty też cierpisz na odciski, koniecznie zapoznaj się z ofertą producenta naturalnych kosmetyków i farmaceutyków Scan-Anida. Lepiej jak najszybciej pozbyć się jeszcze niedużego odciska, niż potem być zmuszonym szukać bardziej ingerujących w nasz organizm sposobów, w tym zabiegów chirurgicznych.

Oceń artykuł (9)
2.8
Komentarze
Dodaj komentarz