Materiał Partnera

Jakie leki są dostępne bez recepty?

Jakie leki są dostępne bez recepty?

Leki bez recepty są powszechnie dostępne dla wszystkich. To grupa produktów, którą można przyjmować zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania, bez nadzoru lekarskiego. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie środków leczniczych i suplementów do schorzenia i wieku. W tym celu zawsze weryfikuj sposób dawkowania oraz listę przeciwwskazań do stosowania.

Jest wiele kategorii leków, które są dostępne bez recepty. Ze względu na swój skład i sposób działania są uznawane za bezpieczne, dlatego decyzję o ich zakupie i przyjmowaniu może podjąć sam kupujący. W razie wątpliwości zawsze możesz zaczerpnąć porady lekarskiej lub farmaceutycznej. Obligatoryjnie przed podaniem leku należy zapoznać się z ulotką producenta, a także zadbać o właściwe przechowywanie produktu.

Te leki kupisz bez recepty

Wśród produktów aptecznych, które kupisz bez recepty, są leki, suplementy diety, a także preparaty ziołowe i kosmetyczne. Można je pogrupować m.in. z uwagi na skład oraz przeznaczenie. Najpopularniejsze kategorie to:

 • alergia i katar sienny,
 • problemy skórne,
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • preparaty na odchudzanie, poprawę samopoczucia, wspomagające koncentrację i pracę układu pokarmowego,
 • homeopatia,
 • wspomaganie płodności, seks, antykoncepcja,
 • produkty na odporność,
 • preparaty na stawy, mięśnie, układ krążenia,
 • zioła,
 • witaminy i mikroelementy,
 • produkty dla diabetyków, żywność specjalnego przeznaczenia.

Leki bez recepty mogą przybierać różną formę. Część z nich ma konsystencję płynną (syropy, zawiesiny), inne stałą (kremy, maści). Są przeznaczone do stosowania ogólnego, miejscowego, profilaktycznego, doraźnego, a także na zewnątrz lub wewnątrz.

Pamiętaj jednak, że w wielu grupach produktów znajdują się też takie leki, które wymagają recepty. Jest ona pisemnym zaleceniem wydawanym przez uprawnionego lekarza, stomatologa, felczera lub pielęgniarkę. Po okazaniu w aptece farmaceuta lub technik realizuje receptę, wydając leki lub przygotowując mieszankę według konkretnej receptury.

Dostępność leków

O tym, czy lek jest ogólnodostępny, czy nie, decyduje urząd rejestrujący produkt. Kiedy wyrób zostanie wprowadzony do użytku, nadawana jest mu jedna z pięciu kategorii dostępności. Jedną z nich jest możliwość zakupu bez przepisu lekarza. Pozostałe leki wydawane są na receptę, z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, ponieważ zawierają np. substancje psychotropowe czy odurzające. Niektóre mogą być wykorzystywane wyłącznie w leczeniu zamkniętym. W Aptece Świętej Barbary znajdziesz zarówno leki na receptę, jak również te ogólnodostępne. Przed udaniem się na zakupy do konkretnego punktu możesz sprawdzić dostępność preparatów na dedykowanej stronie lub kontaktując się telefonicznie z placówką.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz