Artykuł sponsorowany

Charakterystyka etykiet w technologii 3D

Charakterystyka etykiet w technologii 3D

Na brelokach do kluczy, koszach na śmieci, a nawet na niektórych samochodach znaleźć często można etykiety 3D. Etykietami nazywa się metki i naklejki pokryte żywicą epoksydową, które dają efekt trójwymiarowości. Przedstawiamy charakterystykę etykiet wykonywanych w technologii 3D.

Etykiety 3D – z czego są wykonywane

Etykiety 3D składają się z kopuły epoksydowej, etykiety nośnej oraz warstwy kleju. W procesie epoksydowym wykorzystywana jest ciekła, krystaliczna żywica, którą nakłada się na wcześniej zadrukowane foliowe etykiety. Następnie całość utwardza się światłem UV.

-W przypadku niskich nakładów etykiety nośne produkuje się w druku cyfrowym, podczas gdy dla większych nakładów, do 100 tysięcy egzemplarzy, w sitodruku. Do produkcji etykiet 3D wykorzystywany jest klej zawierający silny składnik klejący. Wszystko dlatego, że tego typu etykiety często poddawane są wysokim naprężeniom oraz używa się ich na zewnątrz – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę PROFIX 3D.

Charakterystyka etykiet 3D

Dzięki kopule epoksydowej można osiągnąć efekt trójwymiarowości, charakterystyczny dla tego rodzaju etykiet. Spowodowany on jest złudzeniem optycznym tzw. lupy powiększającej.

Etykiety 3D udoskonalone w procesie epoksydowym charakteryzują się dłuższą żywotnością, niż etykiety foliowe. Wszystko dlatego, że żywica zapewnia ich powierzchni odporność na zadrapania i promieniowanie UV, a także nieprzepuszczalność dla wszystkich rodzajów cieczy. Etykiety 3D, w zależności od wysokości warstwy tworzywa sztucznego oraz stopnia utwardzenia, mogą być mniej lub bardziej giętkie (nie pękają), dzięki czemu z powodzeniem można mocować je na zakrzywionych powierzchniach.

Istotną cechą tego typu etykiet jest ich atrakcyjność wizualna i dotykowa. Dzięki żywicy epoksydowej drukowane w ten sposób motywy są jasne i odznaczają się jaskrawymi kolorami. Ponadto, dużą rolę w ich odbiorze pełni efekt przestrzenny, wykorzystywany chociażby w celach reklamowych i marketingowych przez wiele firm.

Warto też zwrócić uwagę na szczególny rodzaj wykończenia etykiet 3D – ich powierzchnia pokryta jest zakrzywioną, przezroczystą warstwą żywicy syntetycznej, a krzywizna ta tworzy wizualny efekt trójwymiarowości.

Zastosowanie

Ze względu na swój wyjątkowy styl, etykiety 3D stosuje się do identyfikacji wysokiej jakości towarów konsumpcyjnych i markowych. W takich przypadkach pełnią rolę etykiet dekoracyjnych i reklamowych. W przemyśle motoryzacyjnym mogą być używane jako logo pojazdu. Zastosowanie znajdują też w przemyśle odzieżowym (znaleźć można je na ubraniach outdoorowych) i sportowym (na sprzęcie). Technologii 3D używa się także do tworzenia breloków do kluczy.

Warto również wspomnieć o innym ważnym zastosowaniu etykiet 3D, jakim jest identyfikacja wyposażenia technicznego w zakresie stosowania na zewnątrz i wewnątrz. Jako, że naklejki 3D są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne, to nie blakną i są w pełni czytelne nawet po latach, a to ma ogromne znaczenie dla oznaczania sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz