Artykuł sponsorowany

Druk offsetowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Druk offsetowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Pojęcie druku offsetowego zapewne obiło Ci się o uszy, jeśli kiedykolwiek interesowałeś się wydrukiem wizytówek, ulotek, plakatów czy innych podobnych materiałów. Na czym polega ta technologia? Czym różni się od druku cyfrowego? Czy jest od niego lepsza, czy gorsza? Czy to prawda, że offset jest tani? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Na czym polega druk offsetowy?

Druk offsetowy polega na przenoszeniu obrazu na medium (zwykle papier, lecz niekoniecznie) za pomocą naświetlonej matrycy, uprzednio pokrytej emulsją światłoczułą. Matrycę zakłada się na wałek maszyny offsetowej, który przekazuje wzór na kolejny gumowy walec, który to z kolei odbija obraz na podłożu za pomocą odpowiedniej farby. Wydruki offsetowe tworzy się za pomocą technologii CMYK, czyli przy użyciu czterech farb
o różnych kolorach (Cyan, Magenta, Yellow, Key, czyli cyjan, magenta, żółty i czarny). W związku z tym do wytworzenia pełnego, kolorowego obrazu potrzebne jest przygotowanie 4 różnych matryc.

Offset pozwala na uzyskanie dużej ilości kopii w krótkim czasie. Dlatego zwykle stosowany jest przy produkcji materiałów reklamowych, gazet, książek czy opakowań. Jego ogromną zaletą jest również niski koszt jednostkowy, który maleje wraz ze wzrostem ilości kopii. To znaczy – im większy nakład, tym mniej zapłacić trzeba za pojedynczy egzemplarz wydruku. Przy małych nakładach druk offsetowy jest jednak całkowicie nieopłacalny. Powodem jest kosztowne przygotowanie do druku.

Do offsetu wykorzystuje się specjalne maszyny, w związku z tym druk tego typu oferują tylko wyspecjalizowane firmy poligraficzne, jak Axxel Sp. z o.o. Nowoczesne maszyny offsetowe umożliwiają druk na wielu podłożach, w tym tekturze czy foliach PP, PVC i innych. Możliwe jest również stosowanie kolorów spoza palety CMYK, w tym metalicznych, jak złoto i srebro.

Druk offsetowy czy cyfrowy?

Offset jest ekonomiczny, ale jedynie przy dużych ilościach kopii. W praktyce o jego opłacalności możemy mówić, począwszy od nakładów liczących po kilkaset sztuk. Druk offsetowy najbardziej opłaca się wykonywać także dla formatów większych niż A3, ale mniejszych niż B2. Większość maszyn nie umożliwia zadruku na większych powierzchniach.

Zalety druku offsetowego:

  • niski koszt jednostkowy kopii przy dużych nakładach,
  • opłacalność przy wydrukach monochromatycznych lub dwukolorowych,
  • szybkość wydruku po przygotowaniu matryc,
  • wysoka jakość,
  • możliwość druku na nietypowych materiałach,
  • możliwość użycia kolorów specjalnych, w tym metalicznych.

Wady:

  • wysoki koszt i długi czas oczekiwania na matrycę – offset nie umożliwia wydruków „od ręki”,
  • brak możliwości wprowadzenia poprawek czy personalizacji poszczególnych kopii,
  • nieopłacalność przy małych nakładach.

Przy niewielkich nakładach lub w przypadku wydruków o zmiennym elemencie, jak na przykład imiona i nazwiska gości na zaproszeniach ślubnych, właściwsze będzie zastosowanie druku cyfrowego. W dzisiejszych czasach odznacza się on również świetną jakością, porównywalną do offsetu. Ponadto cyfrowe odbitki uzyskać możemy natychmiast, nie czekając na przygotowanie matrycy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz