Artykuł sponsorowany

Charakterystyka badań krwi pod kątem występowania alergii

Charakterystyka badań krwi pod kątem występowania alergii
Dzięki testom alergicznym można wykryć wiele alergii, zarówno tych pokarmowych jak i skórnych czy oddechowych. Istnieją różne rodzaje badań, jednak do najczęściej wykonywanych należą te w postaci badań krwi.

Profil alergiczny

Badania krwi przeprowadzane w celu wykrycia alergii nazywane są profilem alergicznym. Umożliwiają one określenie konkretnego uczulającego alergenu oraz późniejsze kontrolowanie procesu ich leczenia. W tym drugim przypadku kluczem do sukcesu jest właściwa interpretacja wyników badań.

Profil alergiczny powinien być wykonany u takich pacjentów, których objawy sugerują występowanie alergii. Należą do nich przewlekły katar, łzawienie oczu, bóle brzucha po jedzeniu, skłonność skóry do nadreaktywności oraz rozległe zmiany skórne. Badania te polecane są także osobom, u których lekarz podejrzewa uczulenie na jady owadów, sierść kota lub leki.

Testy alergiczne z krwi

Warto wiedzieć, że w skład profilu alergicznego wchodzi ocena stężenia przeciwciał całkowitych (cIgE), umożliwiająca ogólne stwierdzenie alergii. Jednak w diagnostyce chorób alergicznych oznaczenie tego stężenia nie ma wielkiego znaczenia – podstawą w stawianiu diagnozy wstępnej jest bowiem oznaczenie przeciwciał swoistych (sIgE oraz IgE), czyli białek produkowanych podczas pierwszego kontaktu z alergenem.

Choć w czasie tego kontaktu białka ulegają zniszczeniu, to część z nich pozostaje w krwi człowieka na stałe. W przypadku ponownego kontaktu z alergenem pozostałości przeciwciał łączą się z innymi, a to zjawisko uruchamia silną reakcję uczuleniową.

Dzięki wykonaniu testów alergicznych z krwi możliwe jest odnalezienie alergenu, na który reaguje uczulony. Umożliwia to przeprowadzenie leczenia.

Wykonanie badania

Aby wykonać profil alergiczny należy udać się do lekarza alergologa, który może go zlecić. Często wstępną diagnozę stawia już podczas rozmowy z pacjentem, jednak nie warto opierać się tylko na  jej wynikach.

-Choć dobry specjalista może rozpoznać niektóre typy alergii u uczulonego już podczas wywiadu i badania lekarskiego, to aby mieć 100% pewność należy wykonać odpowiednie testy diagnostyczne, takie jak np. badanie krwi na okoliczność występowania alergii – informuje nasz rozmówca reprezentujący Laboratorium Analiz Medycznych APC z Łodzi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz