Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o oznaczaniu zawartości wody metodą Karla-Fischera?

Co warto wiedzieć o oznaczaniu zawartości wody metodą Karla-Fischera?

Występowanie wody w różnych produktach ma znaczący wpływ m.in. na ich cechy jakościowe, dlatego w wielu branżach stosuje się technikę oznaczania zawartości wody opracowaną przez Karla Fischera. Karl Fischer to niemiecki chemik, który opracował autorską metodę, która po dziś dzień służy do oznaczania niewielkich ilości wody w próbkach np. leków w formie proszku. Sprawdź, na czym polega i jakie są jej zalety!

Na czym polega oznaczanie zawartości wody metodą Karla-Fischera?

Niemiecki chemik w 1935 roku opracował metodę oznaczania ilości wody w próbkach różnych materiałów, która pozwala na oznaczenie zawartości wody w zakresie od ppm, czyli liczby cząstek na milion do 100% w danym materiale. Metoda to wykorzystuje dwa rodzaje miareczkowania, czyli chemicznej techniki analizy ilościowej, polegającej na dodawaniu roztworu o znanym stężeniu do roztworu badanego, który zawiera analit. Dzięki obserwacji zmian, które zachodzą podczas opisanego procesu, możliwe jest określenie stężenia substancji w analicie.

Miareczkowanie kulometryczne i wolumetryczne

Pierwszym rodzajem miareczkowania wykorzystywanym podczas oznaczania zawartości wody metodą Karla-Fischera jest miareczkowanie kulometryczne. Podczas tej metody roztwór (jod) nie jest dodawany z biurety, a generowany elektrochemicznie. Miareczkowanie kulometryczne pozwala oznaczyć zawartość wody w niskim zakresie – od 1 ppm do 5%.

Miareczkowanie wolumetryczne polega na dozowaniu niewielkich ilości jodu do naczynia miareczkowego i służy do oznaczania zawartości wody w znacznie wyższym zakresie niż miareczkowanie kulometryczne – od 100 ppm do 100%.

Jakie są zalety oznaczania zawartości wody metodą Karla-Fischera?

Metoda niemieckiego chemika, którą w swojej pracy wykorzystuje wiele laboratoriów, w tym Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Okoniewscy Vetos-Farma Sp. z o.o. z Bielawa, cieszy się popularnością głównie ze względu na swoje liczne zalety. Oznaczanie zawartości wody metodą Karla-Fischera charakteryzuje się m.in. wysoką dokładnością i precyzją. Prace analityczne mogą być wykonywane na niewielkiej ilości próbki, a czas trwania analizy jest krótki. Zaletą metody Karla-Fischera jest również nieograniczony zakres pomiarowy (od 1 ppm do 100%), a także jej przydatność do badania zarówno próbek ciekłych oraz stałych, jak i gazów. Ponadto w odróżnieniu od innych metod, na wynik pomiarów techniką Karla-Fischera nie mają wpływu substancje lotne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz