Artykuł sponsorowany

Profilaktyka chorób nowotworowych

Profilaktyka chorób nowotworowych

Choroby nowotworowe to choroby wciąż zbierające największe żniwo wśród pacjentów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Składa się na nią nie tylko odpowiedni styl życia, dieta, wysiłek fizyczny, lecz również przeprowadzanie regularnych badań, w tym badań na poziom markerów nowotworowych z krwi. Są one szczególnie zalecane w przypadku, gdy istnieje obciążenie genetyczne.      

Lekarze zalecają określone działania profilaktyczne niezależnie od rodzaju nowotworu, którym jesteśmy potencjalnie zagrożeni. Warto także uświadomić sobie, że jesteśmy szczególnie narażeni na zachorowanie, w przypadku, gdy w rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów. Pora zatem zadbać o siebie i o swoje zdrowie. Jak to zrobić?

Żyj zdrowo

Podstawa profilaktyki chorób nowotworowych to zdrowy i zbilansowany tryb życia. Ograniczmy spożywanie alkoholu, tłuszczu zwierzęcego oraz zrezygnujmy z palenia papierosów. Uprawiajmy regularnie wysiłek fizyczny; dzięki niemu bowiem wzmocnimy organizm i przyspieszymy tempo przemian metabolicznych. Bardzo ważna okazuje się dieta: czarną herbatę zastąpmy zieloną i ograniczmy spożywanie cukrów, a także zapoznajmy się z podstawami ziołolecznictwa. Jeśli cierpimy na nawracające infekcje, w wyniku których często przyjmujemy antybiotyki, pamiętajmy o regeneracji śluzówki jelita cienkiego. Do naszej diety włączmy produkty takie jak jogurty, maślanki i kefiry, a także spożywajmy duże ilości warzyw. 

Markery

Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na nowotwory, warto zawczasu wykonać badania profilaktyczne, między innymi badania krwi, wykrywające poziom markerów nowotworowych, na przykład w renomowanym laboratorium analitycznym Novum. Co ważne, nie tylko wykonamy tam różnego rodzaju badania, lecz również uzyskamy pomoc w interpretacji wyników.

Podczas omawianych badań najczęściej oznacza się markery CEA, Ca-125 oraz PSA. Podwyższone markery CEA świadczyć będą o problemach z jelitem grubym, wątrobą, trzustką, tarczycą, szyjką macicy oraz pęcherzem moczowym. PSA wiąże się z chorobami prostaty, a oznaczenie markerów Ca-125 najczęściej proponuje się kobietom, gdyż ich nieprawidłowy poziom wskazywać będzie na schorzenia jajników, miednicy mniejszej, endometriozy, a także nerek i płuc.

Do innych markerów należą AFP oraz Beta-HCG. Wysokie stężenie pierwszego oznaczać będzie poważne choroby wątroby: nowotwór, marskość, guzy czy zapalenie. Z kolei wzrost Beta-HCG, w warunkach prawidłowych związany z rozwojem ciąży, w przypadkach patologicznych oznaczać może nowotwór złośliwy. Co ciekawe, jego wzrost obserwować można także u mężczyzn, najczęściej w przypadku nowotworu jądra.    

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz