Materiał Partnera

Cechy dobrej szkoły nauki jazdy

Cechy dobrej szkoły nauki jazdy

Wybór odpowiedniej szkoły jazdy może być kluczowy dla przebiegu nauki, a tym samym dobrego przygotowania do egzaminu państwowego. Ile razy to słyszałeś historię starszych znajomych, którym kurs szedł nieźle, po czym zdawali oni egzamin po kilka lub kilkanaście (!) razy. Czy wybór szkoły jazdy ma znaczenie? I jeśli tak, to jakich cech szukać, aby wybrać szkołę, która perfekcyjnie przygotuje do egzaminu na prawo jazdy.

Cena i lokalizacja – czy mają aż takie znaczenie?

Powiedzmy to sobie szczerze, nauka jazdy jest sporym wydatkiem i nie dziwi, że cena jest jednym z głównych kryteriów wyboru szkoły. Kolejnym jest lokalizacja. Często wybór pada na szkołę jazdy, do której łatwo się dostać po lekcjach czy pracy. Oba kryteria powinieneś traktować elastycznie, tzn. nie uznawać je za decydujące. Za chwilę dowiesz się o innych wartych sprawdzenia rzeczach, które łącznie powinny zaważyć o wyborze. W kwestii ceny pamiętaj, że oprócz kosztów kursu musisz być przygotowany na koszty jazd dodatkowych. Nawet po egzaminie wewnętrznym możesz chcieć się doszkolić, czy zamówić jazdy przypominające tuż przed egzaminem państwowym. Wybierz szkołę, która prowadzi kurs jazdy w mieście, w którym odbędzie się egzamin. Wielu instruktorów pozwoli Ci w trakcie kursu poznać trasy, po których najczęściej prowadzą egzaminatorzy. To jest bardzo korzystne.

Wyposażenie szkoły i instruktorzy jazdy – o co zapytać?

Szkoła powinna być wyposażona w co najmniej jedną salę wykładową – informuje ekspert z ośrodka szkolenia kierowców Apex – Szkoła powinna udostępnić materiały dydaktyczne, takie jak podręcznik do nauki przepisów oraz program z przykładowymi pytaniami testowymi, które umożliwią ćwiczenie teorii w domowym zaciszu.

 Zorientuj się wcześniej, czy odpowiadają Ci terminy wykładów i czy można je w wygodny sposób zrealizować zaocznie, jeśli nie będziesz mógł w nich uczestniczyć. Zanim się zapiszesz, dowiedz się, czy szkoła dysponuje swoim placem lub czy ma do takiego swobodny dostęp. To istotne, abyś mógł swobodnie ze swoim instruktorem ćwiczyć poruszanie się po łuku. Jeśli o instruktorze mowa, to sama szkoła nie jest tak ważna, jak dobry nauczyciel. To od niego będzie zależała atmosfera w trakcie szkolenia, a tym samym możliwość koncentracji i zapamiętywania prawidłowych zachowań na jezdni. Trudno oczekiwać, abyś od razu wybrał dobrego instruktora. Sprawdź, czy szkoła udostępnia możliwość początkowych jazd z kilkoma instruktorami, tak abyś każdego mógł poznać. Jeśli nie, to czy przynajmniej nie narzuca wyboru i czy udostępnia możliwość zmiany bez wskazywania przyczyn. Dobry kontakt z instruktorem to kluczowa kwestia. W wyborze kieruj się tym, czy instruktor wykazuje się kompetencją, czy jasno i kulturalnie przekazuje uwagi. Nie kieruj się sympatią, a trzeźwą oceną, tylko tak zyskasz nauczyciela i szkołę, z którą zajedziesz daleko.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz