Artykuł sponsorowany

W jakich szkoleniach muszą uczestniczyć kierowcy zawodowi?

W jakich szkoleniach muszą uczestniczyć kierowcy zawodowi?

W każdym zawodzie pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe i przejść specjalistyczne szkolenia. Nie inaczej jest w przypadku kierowców zawodowych. W tej specjalności niezbędne jest regularne odbywanie szkolenia okresowego, które należy odnawiać co 5 lat. Jak więc wygląda szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych?

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie okresowe?

Każdy zawodowy kierowca ma obowiązek przedłużania swoich kwalifikacji. Z tego powodu zobowiązany jest do odbycia szkolenia okresowego kierowcy zawodowego, które umożliwia dalsze wykonywanie pracy.

Według eksperta ze szkoły nauki jazdy Manewr: Główny cel szkolenia stanowi aktualizacja i odświeżenie wiedzy. Dzięki temu można wyeliminować pojawiająca się rutynę, która może stanowić zagrożenie w bezpieczeństwie drogowym. Zajęcia należy powtarzać regularnie co 5 lat. Przeznaczone są dla wszystkich kierowców, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C, C+E, C1 i C1+E lub D, D+E, D1 i D1+E.

Jak przebiega szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych?

Podstawą szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych jest trzydzieści pięć godzin zajęć teoretycznych. Kierowcy muszą je zrealizować przez minimum pięć dni, nie więcej niż po siedem godzin dziennie. W tym zawodzie konieczne jest wykonywanie szkolenia regularnie co 5 lat. Brak uczestnictwa w zajęciach i niezaliczenie okresowych kursów wiąże się utratą uprawnień do kontynuowania działalności zawodowego kierowcy.

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych składa się wyłącznie z zajęć teoretycznych. Oznacza to, że kursanci nie muszą wykazywać znajomości praktycznej obsługi pojazdu. Szkolenie podzielone jest na 5 modułów. Kierowcy  realizują 3 moduły obowiązkowe, takie same dla wszystkich a pozostałe 2 moduły dobiera się właściwie do rodzaju wykonywanego zawodu. W modułach obowiązkowych zawarte są podstawowe informacje, takie jak przestrzeganie przepisów, ruch drogowy, wpływ na środowisko i zasady bezpieczeństwa. Jako moduły dodatkowe można wybrać np.: szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, czynnik ludzki w przewozie drogowym, wizerunek firmy,  pierwszą pomoc, ergonomię dla kierowców, bezpieczną jazdę samochodem ciężarowym lub autobusem i inne.

Po zakończeniu każdego modułu kursant musi zaliczyć test sprawdzający nabyte zdolności i wiedzę. Ukończenie szkolenia uprawnia kierownika Ośrodka Szkolenia do wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz