Całoroczny kalendarz ogrodnika – jakie prace wykonać?

Całoroczny kalendarz ogrodnika – jakie prace wykonać?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu? Aby cieszyć się obcowaniem z naturą i własnymi owocami i warzywami, należy odpowiednio o niego dbać. Prace ogrodowe trwają przez cały rok. Zerknij do naszego kalendarza, z którego dowiesz się, w którym miesiącu i co trzeba zrobić. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak dbać o ogród od stycznia do grudnia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie prace ogrodowe przeprowadzać w styczniu i lutym?

Jeśli wciąż trwa zimowa pogoda, zabezpiecz rośliny przed mrozem i pozbądź się śniegu. W przypadku braku mrozu i śniegu i osłon na roślinach koniecznie sprawdzaj ich stan. Przy cieplejszej pogodzie osłony można zdjąć lub odchylić. W styczniu bieli się drzewa owocowe, podlewa rośliny zimozielone oraz wysiewa pierwsze rośliny na rozsady.

W lutym za to usuń resztki owoców z krzewów i drzew. Pamiętaj o pobieleniu drzew owocowych i ochronie przed mrozem. Przeprowadź opryski drzew owocowych. Po 15 lutym przytnij krzewy owocowe czy drzewa owocowe. Wysiewaj nasiona na rozsady i pobieraj sadzonki pędowe z pelargonii.

Co robić w ogrodzie w marcu?

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Do czynności, które powinieneś wykonać, zaliczają się:

  • wysianie roślin na rozsady,

  • wysianie pierwszych warzyw i kwiatów do gruntu,

  • grabienie trawnika,

  • nawożenie rabat, trawnika i warzywnika,

  • wapnowanie rabat i trawnika,

  • sadzenie krzewów i drzewek.

Zależnie od pogody chroń rośliny dzięki osłonom.

Działania w kwietniu i maju

W przypadku czynności ogrodniczych w kwietniu obejmują one rośliny ozdobne. Usuń zimowe osłony i rozgarnij kopczyki. Posprzątaj rabaty i nawoź rośliny. Okryj warstwą ściółki ziemię pod krzewami. Przytnij krzewy ozdobne, które przekwitły. Wyrzuć na kompost odpady organiczne. Spryskaj modrzewie i świerki. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.

W maju natomiast możesz użyć włókniny do przykrycia roślin na wypadek mrozu. Po 15 maja posadź pomidory, paprykę, bakłażany, ogórki, majeranek czy bazylię. Wysiej nasiona kukurydzy, dyni czy słoneczników. Zbierz pierwsze plony warzyw. Zajmij się pieleniem warzyw i ziół.

Prace ogrodowe w czerwcu i lipcu

Do prac w ogrodzie zalicza się przycinanie przekwitłych krzewów oraz pobieranie zielnych sadzonek z krzewów. Przycinaj żywopłoty liściaste, a następnie usuwaj wilki z jabłoni i grusz. Wysiej dwuletnie kwiaty i rozmnóż byliny. Wykop cebule wiosennych roślin, które wcześnie kwitną. Posiej ogórki i posadź rozsad na przykład papryki. Usuń zawiązki owoców na drzewach i usuwaj przekwitłe kwiatostany.

Skorzystaj z pomocy ogrodnika w lipcu. Pomoże Ci przyciąć żywopłoty liściaste, pobierze sadzonki półzdrewniałe krzewów czy przytnie wczesne czereśnie po owocowaniu. Wykopie pozostałe cebule wiosennych kwiatów cebulowych oraz rozsadzi i rozmnoży irysy bródkowe. Pamiętaj, że po drugiej połowie lipca nie możesz stosować nawozów azotowych do wieloletnich roślin.

Prace ogrodowe w sierpniu

Przytnij po owocowaniu czereśnie i wiśnie. Nie zapomnij o odmianach śliw i grusz, jak również porzeczkach i agrestach. Przesadź i rozmnóż dzięki podziałowi przekwitłe byliny. W przypadku gdy chcesz przesadzić piwonie, wykonaj to w drugiej połowie sierpnia.

Poza tym przytnij iglaki oraz zimozielone rośliny. Pobierz półzdrewniałe sadzonki krzewów oraz posadź i przesadź truskawki. Następnie przesiej warzywa, a więc sałatę, rzodkiewkę, pietruszkę, koper, kapustę czy rukolę. Wysiej rośliny na zielony nawóz. Załóż trawnik. Przeprowadź jego koszenie. Podlej i plew rabaty.

Ogród we wrześniu

Prace w ogrodzie we wrześniu należą do szczególnie istotnych. Zbieraj owoce i warzywa, a potem sadź:

  • wiosenne kwiaty cebulowe,

  • drzewa i krzewy wiecznie zielone,

  • truskawki,

  • wieloletnie kwiaty.

Z kolei wysadź rośliny dwuletnie, które są wysiane na rozsadniku. Przesadź i rozmnóż byliny oraz załóż wrzosowisko. Załóż trawnik, a następnie zajmij się jego pielęgnacją. Przeprowadź aerację i wertykulację. Wykop cebule mieczyków i rozpocznij nawożenie.

Przeczytaj więcej tutaj.

Prace ogrodnicze w październiku

W kalendarzu prac w ogrodzie w październiku zalecane jest sadzenie i prace porządkowe. Możliwe jest dalsze sadzenie i rozsadzanie bylin oraz sadzenie kwiatów cebulowych na wiosnę. Wykop bulwy i cebulki roślin, szczególnie tych wrażliwych na mróz. Posadź krzewy i drzewa, które zrzucają liście, a więc ozdobne i owocowe. Posadź róże i warzywa, jak również kwiaty mogące przezimować w gruncie. Zbierz ostatnie owoce i warzywa i posprzątaj warzywnik i sad. Pozbądź się pozostałości owoców i roślin, a potem zagrab liście. Możesz je dodać do kompostownika.

Kolejne czynności to przeprowadzanie oprysków drzew i krzewów – w ten sposób ochronisz je przed szkodnikami. Rośliny ciepłolubne przygotuj do zimy. Nawieź ziemię świeżym obornikiem, a potem wykonaj wapnowanie czy zakwaszenie ziemi.

Prace ogrodowe w listopadzie

Jeśli chodzi o rośliny użytkowe, to w listopadzie ważne jest, abyś zabezpieczył korę młodych drzewek owocowych. W tym celu załóż im opaski. Powinny się znajdować co najwyżej 1 metr nad ziemią. Poza tym zniszcz zmumifikowane owoce, które mogą przynosić choroby. W przypadku, gdy pogoda sprzyja, możesz posadzić drzewka czy owocowe krzewy. Podlej je, a potem okryj warstwą liści.

W dodatku usuń suche czy zgniłe pędy ziół i warzyw. Przekop ziemię i pozostaw ją bez wyrównywania. Pobierz 20-30 cm fragmentów pędów porzeczek i malin na zdrewniałe sadzonki. Przekop wysiane na jesieni rośliny na zielony nawóz. Zrób porządki w foliowych tunelach i szklarniach. Następnie przygnieć do ziemi pędy jeżyny bezkolcowej i winorośli. Osłoń je słomianymi matami.

Prace w ogrodzie w grudniu

Ostatnia pozycja w naszym kalendarzu prac ogrodniczych to grudniowe porządki. W celu ochrony iglastych roślin obwiąż je sznurkiem. Pozbądź się śniegu z pędów i osłoń wrażliwe gatunki agrowłókniną lub chochołami ze słomy. Róże zkopczykuj. Dodaj warstwę ściółki na rabatach. Dotyczy to wrażliwych na mróz gatunków bylin i krzewów. Pogrupuj pojemniki z roślinami wieloletnimi. Po ustawieniu ich na styropianie podlej i osłoń. Podczas odwilży podlewaj rośliny zimozielone czy iglaste.

Opracowanie:
Izabela
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Ogrodnictwo to nasza pasja oraz dziedzina, którą zajmujemy się kompleksowo. Nasi klienci mogą...
Tworzymy dla naszych klientów zachwycające przestrzenie pełne pięknej roślinności, w których można...