Jak zadbać o ogród jesienią?

Jak zadbać o ogród jesienią?

Październik i listopad to czas, gdy szczególnie musisz zadbać o swój ogród. Warto o to zadbać szczególnie teraz, bo odpowiednio przygotowany trawnik, zadbana roślinność i gleba będą w dobrej kondycji również na wiosnę. Nie zapomnij o usuwaniu chwastów czy podlewaniu. Dowiedz się, jak dbać o ogród jesienią i przygotuj kwiaty oraz drzewa do nadchodzącej zimy. Sprawdź, które jesienne prace w ogrodzie są niezbędne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co sadzić w ogrodzie jesienią?

Październik to dobry czas na sadzenie wielu wiosennych kwiatów, w tym przede wszystkim roślin cebulowych. Możesz wykorzystać m.in. krokusy, hiacynty, narcyzy czy tulipany, które pięknie rozkwitną w ogrodzie na wiosnę.

Przed posadzeniem ważny jest wybór odpowiednich cebulek. Wybieraj okazy, które są duże i nieuszkodzone. Zwróć uwagę, czy nie mają wyrośniętych korzeni lub liści – takie cebulki mogą już nie wyrosnąć.

Sadzonki umieszczaj w ziemi na głębokości, która jest równa trzykrotnej wysokości cebulki. Staraj się zachować odpowiednie odstępy, szczególnie między większymi okazami. Gdy już posadzisz cebulki, nie zapomnij o podlewaniu, a gdy temperatura spadnie poniżej zera, okryj je np. torfem. Do tego celu świetnie sprawdzi się też igliwie.

Rośliny cebulowe sadzi się do połowy października, przed pojawieniem się pierwszych mrozów. W tym czasie możesz sadzić też krzewy i drzewa owocowe oraz winorośl. Październik to okazja do przesadzenia ziół do doniczek. A jakie kwiaty kwitną jesienią w ogrodzie? Schyłek roku to czas kwitnienia astrów, złocieni, dalii, pelargonii czy nasturcji, a także wrzosów i krzewów róż.

Co robimy jesienią w ogrodzie?

Do jesiennych prac należą przede wszystkim nawożenie gleby, porządki na rabatach czy podlewanie roślin. Pielęgnacja ogrodu jesienią wymaga też regularnego grabienia liści.

Jeśli na rabatach rosły rośliny jednoroczne, usuń chwasty, a do nawożenia wykorzystaj kompost lub nawóz sztuczny i przekop ziemię. Rabaty z kwiatami wieloletnimi wymagają wycięcia uschniętych i uszkodzonych części.

Przed pojawieniem się mrozów rośliny podlej obficie, by miały odpowiednią wilgotność do przetrwania w czasie zimy. Nie zapomnij o roślinności w doniczkach. Jesień w ogrodzie to czas, by wyrzucić przekwitnięte kwiaty i oczyścić doniczki. Możesz wykorzystać je ponownie na wiosnę.

Prace w ogrodzie jesienią obejmują też zadbanie o meble ogrodowe, które po lecie wymagają dokładnego wyczyszczenia. Plastikowe krzesła i stoły można wytrzeć ścierką z detergentem, natomiast drewniane fotele wymagają użycia środka przeznaczonego do pielęgnacji drewna. Warto też zabezpieczyć drewniane sprzęty specjalnym środkiem ochronnym. Jeśli masz taką możliwość, zimową porą przechowuj meble w komórce lub zabezpiecz folią.

Zadbaj o jesienny trawnik i oczko wodne

Koniec października i początek listopada to ostatni dzwonek na skorzystanie z kosiarki. Koszenie trawnika jest konieczne przed zimą i pojawieniem się śniegu i mrozu. Ogród jesienią wymaga też grabienia trawy, liści i gałązek, bo nieposprzątane będą gnić pod śniegiem. Nie zapomnij też obsiać pustych miejsc i użyć jesiennego nawozu.

Ważne jest systematyczne oczyszczanie oczka wodnego. Jesienią spadające liście zanieczyszczają wodę, a gdy gniją, mogą stać się niebezpieczne dla ryb. Wygodnym rozwiązaniem jest rozwieszenie siatki nad zbiornikiem.

Przygotowanie ogrodu do zimy

Przygotowanie do nadchodzącej zimy jest bardzo istotne, by zabezpieczyć rośliny i cebulki przed działaniem mrozu, opadami śniegu czy ulewami.

Niezbędne jest wykopanie bulw kwiatów, które nie zimują w gruncie. Pozostałe cebulki roślin i korzenie koniecznie zabezpiecz ściółką albo wykonaj tzw. kopczykowanie, czyli obsyp ziemią. Część nadziemną roślin zabezpiecz słomą. W tym czasie zwracaj uwagę na prognozy pogody. W razie ulewnych deszczów warto postarać się o zadaszenie lub ewentualnie można delikatne rośliny schować.

A co z roślinami na balkonie czy tarasie? Najlepszy pomysł to zabranie kwiatów do domu. Ciepłolubne pelargonie czy fuksje przezimują w ciepłym pomieszczeniu i znów będą mogły powrócić na balkon wiosną. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, jak przeprowadzić jesienne porządki w ogrodzie.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także