Artykuł sponsorowany

Budujesz dom? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o geodezyjnych mapach do celów projektowych!

Budujesz dom? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o geodezyjnych mapach do celów projektowych!

Budowa domu jednorodzinnego to nie tylko ogromne przedsięwzięcie finansowe, ale także logistyczne. Inwestorzy stają przed koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz zlecenia wykonania specjalistycznych pomiarów firmom geodezyjnym. Jednym z najważniejszych dokumentów jest tzw. mapa do celów projektowych, bez której architekt nie będzie w stanie nawet rozpocząć swojej pracy. Z jakimi zatem informacjami na jej temat warto się zapoznać?

Czym jest mapa do celów projektowych?

Skupiając się na wyznacznikach definicyjnych, bardzo łatwo można znaleźć informacje o tym, iż mapa tego typu stanowi przykład opracowania kartograficznego, zawierającego w sobie tak naprawdę mapę sytuacyjną oraz wysokościową. Jedynie na jej podstawie istnieje możliwość wykonania profesjonalnego projektu budowlanego. O tym, z jak istotnym dokumentem mają w tym przypadku inwestorzy świadczy chociażby fakt, że jego forma zdefiniowana jest przez przepisy obowiązującego prawa.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych przewiduje, że podczas projektowania, budowy, prowadzenia prac remontowych, gdzie konieczne jest pozwolenie na budowę, mapa do celów projektowych powinna być sporządzona w pierwszej kolejności.

W rzetelnie przygotowanym opracowaniu muszą także znaleźć się 2 kluczowe elementy. Mowa tutaj oczywiście o części mapy stworzonej na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a także o części zawierającej inne elementy takie jak m.in. linie zabudowy, osie ulic, dróg, wyznaczone obszary zieleni. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile kosztuje mapa do celów projektowych i jak długo trzeba na nią czekać?

Cena wykonania mapy do celów projektowych w największej mierze uzależniona jest od ilości koniecznych do zrealizowania prac. Niemniej jednak w przypadku budownictwa jednorodzinnego można śmiało stwierdzić, iż koszty te wahają się zazwyczaj od 700 do około 1200 zł. Jak długo trwa proces realizacji zlecenia? W tym miejscu trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, iż inwestorzy powinni zadbać o to odpowiednio wcześnie. Ze względu na specyfikę dokumentu jego opracowanie może trwać od 2 do nawet 3 tygodni.

Dlatego też w celu uniknięcia problematycznych sytuacji związanych z logistyką budowy, trzeba wykazać się umiejętnością odpowiedniego planowania. Jeżeli natomiast chodzi o samo wykonawstwo, to poszukując najlepszych na rynku ofert, warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez specjalistów z firmy Niwa Geodeta. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście, jak i najlepsze ceny. Jako że geodeta jest specjalistą, który jako pierwszy pojawia się na placu budowy i jako ostatni z niego schodzi, do stałej współpracy należy zaprosić jedynie rekomendowanych fachowców.

Opracowanie:
Rozłazino, Brzozowa 5
tel. 512 867 750
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz