Artykuł sponsorowany

Budowa i zastosowanie łańcuchów rolkowych

Budowa i zastosowanie łańcuchów rolkowych

Łańcuchy rolkowe to stalowe elementy, które wchodzą w skład wielu maszyn przemysłowych i rolniczych. Wyróżnia się kilka rodzajów tych produktów, a podział zależy między innymi od liczby rzędów wchodzących w konstrukcję łańcuchów, ich normę czy zastosowanie. Jak konkretnie są zbudowane łańcuchy rolkowe i gdzie się je najczęściej wykorzystuje? Przeczytaj tekst, aby się dowiedzieć.

Z czego zbudowane są łańcuchy rolkowe?

Kluczowym elementem łańcuchów rolkowych jest bolec sworzeń, którego zadaniem jest przenoszenie mocy. Mówi się, że to właśnie od niego w dużej mierze zależy proces transportu wewnętrznego, dlatego musi być on precyzyjnie wykonany.

Kolejna część to tuleje. Kiedyś były one wycinane ze zwiniętej blaszki, ale obecnie wykonuje się je poprzez wyciskanie z pręta na zimno. Dzięki temu, są pozbawione szwu, co wpływa na większe dopasowanie się do pręta i lepsze przenoszenie mocy – tłumaczy pracownik firmy RAI-BUD.

Tym, co wyróżnia łańcuchy rolkowe spośród innych rodzajów tych produktów, są rolki, które wytwarza się w podobny sposób jak tuleje. Charakterystyczne jest dla nich to, że stykają się z zębami koła w największym stopniu. Ich zadaniem jest zmniejszanie tarcia. Kluczem do wydajnej pracy jest odpowiednia konserwacja rolek.

W łańcuchach występują części zwane ogniwem wewnętrznym i zewnętrznym. Pierwszy rodzaj to tuleja i rolka połączona przy użyciu blaszki wewnętrznej. Z kolei ogniwem zewnętrznym określa się połączenie wszystkich wymienionych elementów za pomocą stożka. Elementy łańcucha są wykonane z odpowiednio wzmocnionej stali.

Gdzie wykorzystuje się łańcuchy rolkowe?

Nazwą „łańcuchy rolkowe” określa się tak naprawdę różne typy tych elementów. Mnogość wersji sprawia, że produkty te są szeroko stosowane w wielu branżach, na przykład w przemyśle, rolnictwie czy motoryzacji. Łańcuchy napędowe służą do napędu pojazdów i maszyn. Na rynku dostępne są również łańcuchy transportowe, szczególnie popularne w motoryzacji, ale wykorzystywane również w branży wydobywczej. W tym przypadku muszą być wzmocnione i przygotowane do pracy w trudnych warunkach. Łańcuchy rolkowe znajdują zastosowanie nawet w branży spożywczej. W takich sytuacjach stosuje się modele nierdzewne, które są przystosowane do pracy przy wytwarzaniu żywności.

Wyróżnia się również łańcuchy bezobsługowe, rozrządu lub z pustym sworzniem. Spotyka się modele złożone z jednego lub wielu rzędów. W drugim przypadku nadadzą się one szczególnie do trudniejszych zastosowań. Łańcuchy są wytwarzane zgodnie z określonymi normami, a jakiekolwiek wady mogą doprowadzić do uszkodzenia maszyn oraz mieć inne groźne konsekwencje.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz