Artykuł sponsorowany

Wózki widłowe – dbając oszczędzasz

Wózki widłowe – dbając oszczędzasz

Zakup nowego wózka widłowego to spory wydatek. Dlatego, jeśli już posiadamy urządzenie, warto zadbać o jego konserwację – dzięki temu możemy uniknąć poważnych awarii.

Podstawy konserwacji

Wózki widłowe to bardzo przydatne i dość drogie urządzenia. Sprawdzają się zarówno w magazynach, dużych sklepach, jak i na budowie. Każda ich awaria może znacząco utrudniać pracę w firmie, dlatego dobrze jest zadbać o odpowiednią konserwację wózka. Dzięki niej unikniemy usterek, a wózek będzie nam służyć dłużej. Konserwację wózka widłowego należy rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia i umycia. Wyczyścić należy wszystkie podzespoły, szczególnie skupić się trzeba na tych elementach, które w trakcie pracy są narażone na duże zabrudzenie. Kiedy wózek jest już czysty, możemy go poddać dokładnemu przeglądowi technicznemu. Pozwoli to określić stopień zużycia poszczególnych elementów, znaleźć powstałe w trakcie pracy uszkodzenia i ustalić, czy konieczne są jakieś naprawy lub regulacje.

Nie tylko zapobiegawczo

Stan wózków widłowych i innych urządzeń wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Dlatego nie powinno się lekceważyć ich konserwacji. W każdej firmie powinien obowiązywać plan prac konserwacyjnych i naprawczych, tak by nie kolidowały one z normalną pracą przedsiębiorstwa. Taki plan pozwala na utrzymanie stanowiska pracy we właściwym stanie. Konserwację prewencyjną należy przeprowadzać, biorąc pod uwagę poziom eksploatacji urządzenia – to kontrole i naprawy, przeprowadzane bez żadnej nagłej usterki. Ich częstotliwość zależy zwykle od zaleceń producenta wózka widłowego lub od wewnętrznej polityki firmy. Istnieje też konserwacja naprawcza – przeprowadzana w miejscu pracy w przypadku awarii. W trakcie konserwacji, poza kontrolą aktualnego stanu wózka, należy wymienić uszkodzone elementy oraz przetestować działanie urządzenia.

Poważniejsze naprawy

W przypadku, gdy wózek widłowy ma poważną awarię, najlepiej wezwać fachowców. Naprawianie jej na własną rękę naraża nas na wiele zagrożeń – możemy mieć do czynienia z uciążliwym hałasem, wysokimi temperaturami, wibracjami oraz niebezpiecznymi substancjami. Trzeba też pamiętać, że samodzielna naprawa nie zawsze jest możliwa – na przykład w przypadku awarii rozrusznika. Trzeba go oddać w ręce profesjonalistów do regeneracji albo kupić nowy na wymianę. Naprawą rozruszników i alternatorów do wózków widłowych oraz sprzedażą części zamiennych do urządzeń tego typu zajmuje się firma Partners AS. W katalogach, dostępnych na stronie internetowej przedsiębiorstwa, poza alternatorami i rozrusznikami do wózków widłowych, znajdują się też świece zapłonowe i żarowe, przewody zapłonowe oraz żarówki przeznaczone do różnych modeli wózków widłowych. Dzięki tym częściom zamiennym łatwo można sobie poradzić z usterkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz