Artykuł sponsorowany

Budowa domu – wybór architekta

Budowa domu – wybór architekta

Dom możemy zbudować według projektu z katalogu – czy to fizycznym czy to zamieszczonym w Internecie. Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie, pozwalające szybko porównać ze sobą wiele propozycji, obejrzeć wizualizacje oraz oszacować budżet. Zazwyczaj jednak projekty katalogowe nie będą spełniać wszystkich naszych wymagań, szczególnie, jeśli mamy specyficzne wymagania. W takim przypadku z pomocą przyjdzie architekt, dzięki któremu projekt budowy będzie idealny.

Projekt katalogowy a indywidualny

Jeśli chcemy postawić budynek dokładnie odpowiadający naszym potrzebom oraz założeniom koncepcyjnym – czy też wizji – musimy koniecznie skorzystać z usług profesjonalnego biura architektonicznego, takiego jak Arbet - Kolarski s.c. Dokładne przedyskutowanie wszelkich istotnych kwestii z architektem to niezastąpiony etap prac projektowych. Opracowanie projektu budowlanego (lub budowlano‐wykonawczego, co zależne jest od rodzaju umowy, jaką zawrzemy z architektem) zajmie oczywiście dłużej niż wybór z nawet najbardziej obszernego katalogu. Finalnie otrzymamy jednak projekt spełniający nasze indywidualne, sprecyzowane wymagania, a także mieszczący się w określonym z góry budżecie. Projekt architektoniczny to zazwyczaj sztuka kompromisów i szukania oszczędności tam, gdzie są one możliwe. Możliwość bezpośredniego skontaktowania się z architektem odpowiedzialnym za projekt okazuje się w takim przypadku bezcenna, pozwalając na osiągnięcie optymalnego pod względem funkcjonalności oraz finansowym efektu.

Błędy przy wybieraniu architekta

Przyjmując, że nie znamy się za dobrze na rynku budowlanym – co jest całkiem normalne zwłaszcza wówczas, gdy spełniamy swe marzenie o budowie własnego domu – możemy popełniać wiele błędów. Także przy wyborze architekta, który będzie odpowiedzialny za projekty budowlane, a zatem kształt całej inwestycji. Najczęściej popełniamy jeden z dwóch podstawowych błędów. Pierwszym z nich jest zwrócenie uwagi wyłącznie na cenę, jakby poza nią niewiele się liczyło – co oczywiście nie jest prawdą. Drugim często spotykanym błędem jest wybór renomowanego biura z nadzieją, że nasz projekt będzie powierzony najlepszym specjalistom pracującym w jego obrębie. O ile nie jesteśmy dużym inwestorem, zwykle naszym zleceniem zajmą się architekci z mniejszym doświadczeniem, co może zaowocować rozczarowującym rezultatem. Architekta najlepiej jest poznać osobiście, co pozwoli na osiągnięcie najwyższego poziomu komunikacji oraz zrozumienia. Ostatecznie doprowadzi to do utworzenia lepszego projektu budowlanego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz