Artykuł sponsorowany

Borówka amerykańska – charakterystyka I przykłady zastosowań

Borówka amerykańska – charakterystyka I przykłady zastosowań

Borówka amerykańska jest owocem, który szybko zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenników nie tylko ze względu na swój ciekawy smak, ale też liczne właściwości lecznicze. Gorąco zachęcamy nie tylko do kupowania i spożywania borówek, ale też do zakładania własnych plantacji.

Gość z Ameryki

Borówka amerykańska, jak sama nazwa wskazuje, jest krzewem owocowym pochodzącym z Ameryki Północnej. Roślina nazywana jest również borówką wysoką – osiąga wysokość 2-3 metrów. Jej niezwykle smaczne, soczyste owoce są chętnie wykorzystywane jako dodatek do ciast, lodów, galaretek oraz innych deserów. Jak zauważa Mariusz Kędzia z plantacji borówek, uprawa tego owocu nie jest skomplikowana. Krzew nie wymaga oprysków, gdyż nie zagrażają mu jakoś szczególnie szkodniki czy choroby, dzięki czemu otrzymujemy zdrowe, ekologiczne owoce. Jest również odporny na działanie mrozu – nawet takiego do -25 stopni Celsjusza. Jeśli zależy nam na dobrych zbiorach, warto kupić sadzonki borówki w szkółce. Do wyboru jest wiele odmian borówki. Owoce można zbierać od drugiego roku po posadzeniu. Warto też wiedzieć, że to inwestycja na lata – bowiem krzewy borówek żyją aż 20-30 lat. W połowie maja borówki kwitną, a dojrzewają od początku lipca do końca września (zależnie od odmiany).  Umiarkowany klimat panujący w naszym kraju sprzyja tej roślinie, stąd nie dziwi jej coraz większa popularność oraz coraz liczniejsze plantacje. Może być ona uprawiana praktycznie na terenie całego kraju.

Właściwości borówek

Mówiąc o borówkach, nie sposób pominąć ich właściwości odżywczych i leczniczych. Owoce borówki amerykańskiej są cennym źródłem wielu witamin oraz mikro- i makroelementów takich jak witamina A, B, C, E, PP, cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń, a także antyoksydanty. Borówkę można z czystym sumieniem polecić również osobom na diecie, bowiem ma mało kalorii. Owoc ten ma potwierdzone działanie w profilaktyce wielu schorzeń i chorób cywilizacyjnych. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów i antocyjanów świetnie sprawdza się w profilaktyce antynowotworowej, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby, przewodu pokarmowego, płuc i innych. Jedzenie borówki amerykańskiej polecamy również osobom, którym zależy na dobrym wzroku. Zawarta w niej witamina A m.in. zwalcza wolne rodniki uszkadzające wzrok i poprawia widzenie o zmierzchu. Borówka wspomaga również leczenie zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej oraz innych chorób oczu. Warto również wspomnieć o jej dobroczynnym działaniu na układ pokarmowy oraz układ krążenia. Borówka opóźnia procesy starzenia się organizmu, poprawia pamięć i kondycję fizyczną. 

Oceń artykuł (12)
3.4
Komentarze
Dodaj komentarz