Artykuł sponsorowany

Borówka amerykańska – modna roślina sadownicza

Borówka amerykańska – modna roślina sadownicza

Uprawa roślin przynoszących korzyści handlowe to jeden ze sposobów zarabiania na utrzymanie, a zarazem też pomysł na własną firmę. Sadownictwo wiąże się z wyborem określonego profilu produkcji dostosowanego do potrzeb rynku. W ostatnich latach powodzeniem cieszy się borówka amerykańska.

Warunki uprawy a opłacalność

Rośliny wybierane jako profil uprawy sadowniczej zazwyczaj nie są kwestią przypadku. Są z reguły efektem starannego przemyślenia wszystkich aspektów, począwszy od wkładu pracy i możliwości gospodarstwa, a skończywszy na dochodach. Podstawowym czynnikiem decydującym zazwyczaj bywają warunki środowiskowe, bowiem od nich zależy, czy wybrany gatunek przyjmie się i przyniesie plony. Na efektywność składa się też stosowanie różnych metod pielęgnacji oraz koniecznych zabiegów, często wiążących się z dodatkowymi kosztami płacy dla pracowników czy środków ochrony roślin i nawozów. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować każdy aspekt, dokonać stosownych wyliczeń kosztów zakupu sadzonek, ocenić warunki glebowe stanowiska w stosunku do potrzeb gatunku, oszacować planowane zbiory i uzyskane z nich dochody. Ryzyko związane z uprawami roślin jest wysokie, ale można je zminimalizować starannie planując produkcję.

Borówka amerykańska i jej wymagania

Jedną z roślin, które cieszą się popularnością w ostatnich latach, jest borówka amerykańska, nazywana też borówką wysoką. Zainteresowanie budzi nie tylko wśród sadowników, ale również wśród konsumentów, bowiem jej owoce są bardzo smaczne, zawierają wiele cennych związków i witamin, a przeglądając ofertę rynkową można zobaczyć, że nie ma jej w sprzedaży zbyt wiele. Ograniczona konkurencja to ważny czynnik mogący decydować o sukcesie uprawy, podobnie jak spore zapotrzebowanie konsumentów, dlatego warto zastanowić się nad takim właśnie wyborem. Do uprawy borówki amerykańskiej niezbędna jest gleba o kwaśnym pH 3,5-5 oraz dobry system melioracyjny lub możliwość nawadniania. Roślina nie lubi silnych wiatrów. Do prowadzenia jej uprawy konieczne jest wykonanie bruzd wypełnionych mieszanką trocin i kwaśnego torfu. Nasadzanie wykonuje się w rozstawie 3 m x 1 m, co oznacza, że do obsadzenia 1 ha potrzeba 3300 sadzonek.

Uprawa, czyli od sadzonki do zbiorów

Zaletą uprawy borówki amerykańskiej jest niewielki nakład pracy na jej pielęgnację, kiedy rośliny już się ukorzenią. Sukces zwiększa wykorzystanie profesjonalnie przygotowanych sadzonek, jakie oferuje szkółka Krzysiak Andrzej oferująca zarówno tańsze sadzonki dwuletnie, jak i nieco droższe – trzyletnie. Inwestycja w starsze rośliny to większa gwarancja ich adaptacji i szybszego owocowania, jednak nawet rośliny dwuletnie przy niewielkich stratach zapewnią właściwe zbiory na poziomie opłacalności. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się jedynie usuwanie uszkodzonych pędów. Roślina wymaga pierwszego cięcia prześwietlającego dopiero po siedmiu latach, a poza tym właściwie rośnie sama, wymagając jedynie odpowiedniego nawadniania. W celach uprawowych można wybierać odmiany wczesne, jak Duke, Patriot, Toro, średnie, owocujące w połowie sezonu, jak Bluecorp, Chandler czy Bonus, albo odmiany późne, jak dojrzewający w sierpniu Nelson. Pora dojrzewania może być decydująca, jeśli uprawy obejmują kilka gatunków roślin.

Oceń artykuł (10)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz