Artykuł sponsorowany

Jak urządzić leśny ogród na przydomowej działce?

Jak urządzić leśny ogród na przydomowej działce?

Duża działka w otoczeniu lasu to idealne warunki do przeniesienia leśnego zakątka wprost do przydomowego ogrodu. Choć tego rodzaju przestrzeń charakteryzuje się przede wszystkim dzikością, to należy zadbać o odpowiedni dobór roślin, który odzwierciedli ten niepowtarzalny klimat. Najważniejszym aspektem jest sadzenie gatunków lubiących cień i z zachowaniem cechy piętrowości.

Charakterystyka ogrodu leśnego

Założeniem tego rodzaju aranżacji posesji jest odtworzenie mikroklimatu panującego w lesie. Stąd też najlepiej projektować takie ogrody na dużych, rozległych działkach, szczególnie w otoczeniu lasu. Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim naturalność, dlatego nie sprawdzą się tutaj liczne elementy małej architektury oraz idealnie uporządkowane rabaty kwiatów. Niezwykle ważny w tego typu przestrzeni jest, podobnie jak w lesie, piętrowy układ roślin. Samo ogrodzenie najlepiej wykonać z siatki bądź ewentualnie z metalowych paneli. W pierwszym przypadku można dodatkowo zasadzić żywopłot lub pnącza, które uatrakcyjnią ogród, a jednocześnie uchronią przed spojrzeniami z zewnątrz. Odpowiednie gatunki odnajdziemy między innymi w szkółce roślin ozdobnych Dąbrówka, znajdującej się w Brudzicach.

Flora w leśnym klimacie

Dysponując już zadrzewioną działką w pobliżu leśnego kompleksu, wystarczy uzupełnić ogród odpowiednimi gatunkami, pasującymi do koncepcji. Należy także uwzględnić przede wszystkim odmiany lubiące wilgoć oraz zacienione stanowiska. Do pośredniego piętra leśnego zakątka, w którym przeważają drzewa iglaste najlepiej wybierać różanecznik, cis, jałowiec, jaśminowiec, jak również rośliny wrzosowate. W przypadku dominacji gatunków liściastych sprawdzą się między innymi lilak, ostrokrzew, berberys, tawuła. W takim ogrodzie można również śmiało zasadzić drzewa owocowe, chociażby gruszę, wiśnię, czy jabłoń, ale także krzewy, na przykład porzeczkę.

Warto również pomyśleć o ubarwieniu działki kwiatami, które występują naturalnie w takim otoczeniu, czyli krokusami, konwaliami, przylaszczkami, przebiśniegami, fiołkami. Wszystkie ożywią zieloną przestrzeń, nadając jej jeszcze ciekawszego charakteru. Można również pokusić się o stworzenie małego wrzosowiska lub zasadzenie pnączy, na przykład bluszczu, co stanowczo podkreśli dzikość przydomowego krajobrazu. Tworząc ściółkę poza roślinami cebulkowymi, nie można zapomnieć o eleganckich paprociach. Zamiast trawnika, którego utrzymanie w warunkach zacienionych jest bardzo trudne, lepiej sięgnąć po rośliny okrywowe, czyli barwinka, kopytnika lub dąbrówkę rozłogową.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz