Artykuł sponsorowany

Biuro Rachunkowe Agmar: co powinno znajdować się w umowie o pracę?

Biuro Rachunkowe Agmar: co powinno znajdować się w umowie o pracę?

Jako umowę o pracę rozumiemy zobowiązanie pracownika do świadczenia określonej czynności oraz zapłatę umówionego wynagrodzenia przez pracodawcę. Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w treści takiej umowy, aby była zgodna z Kodeksem pracy? O opinie poprosiliśmy specjalistów z Biura Rachunkowego Agmar, które zajmuje się przygotowywaniem tego typu dokumentów od 20 lat. 

Co powinno znajdować się w treści dokumentu?

Dobrze skonstruowana umowa o pracę zawiera w sobie takie elementy jak strony umowy (oraz ich dane), jej rodzaj, datę podpisania dokumentu, warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, szczegółowy rodzaj pracy, a także miejsce jej wykonywania, wymiar czasu i termin rozpoczęcia. Co ważne, brak jakiegokolwiek elementu nie sprawia, że umowa jest nieważna. Kwestie sporne w tym przypadku mogą być wyjaśnione przed sądem pracy lub też bezpośrednio pomiędzy stronami.

Rodzaje umów o pracę

Umowę o pracę możemy podzielić na trzy rodzaje: okres próbny, czas nieokreślony lub określony. Ta pierwsza służy nam do sprawdzenia umiejętności nowego pracownika, przez co jest zawierana na czas, który nie przekracza trzech miesięcy. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dwóch pozostałych umów, chociaż nie można ich stosować przez bez przerwy. Jak twierdzą specjaliści z Biura Rachunkowego Agmar:

Zgodnie z Kodeksem pracy, łączny okres trwania zatrudnienia na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy oraz 3 umów zawartych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, inaczej następuje przemianowanie dokumentu na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. 

Uwaga na wyjątki

Jak zawsze, zdarzają się również wyjątki. Powyższe limity nie dotyczą sytuacji, gdy umowę na czas określony zawarto w charakterze dorywczym bądź też sezonowym, albo gdy dokument został podpisany w celu zastępstwa pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności. Jak dodają pracownicy biura Agmar, co istotne, może również nie obowiązywać, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny, leżące całkowicie po jego stronie. 

Opracowanie:
Środa Wielkopolska, Słoneczna 23
tel. 517 832 572
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz