Artykuł sponsorowany

Beton betonowi nierówny – podział i rodzaje betonu. Beton Górki Betoniarnia Producent Betonu

Beton betonowi nierówny – podział i rodzaje betonu. Beton Górki Betoniarnia Producent Betonu

Beton, w zależności od przeznaczenia, ma różne właściwości. Beton o specjalnych parametrach użytkowych stosuje się zwłaszcza w drogownictwie, ale ze specjalistycznych rodzajów betonów korzystają także np. konstruktorzy linii kolejowych oraz drapaczy chmur. W zależności od użytych materiałów zachowanie całej konstrukcji może być zupełnie inne – ich odpowiedni dobór ma zatem kluczowe znaczenie dla przyszłości całego projektu. Gwarantuje m.in. bezpieczeństwo oraz wolniejsze zużycie struktury pod wpływem jej eksploatacji.

Jak powstają poszczególne rodzaje betonu?

Rodzaje betonu rozróżnia się na podstawie ich ciężkości. Oblicza się ją w kilogramach na metr sześcienny (kg/m3). Każdy beton powstaje zasadniczo z mieszanki spoiwa – cementu – oraz kruszyw. Główne znaczenie dla określenia jego podstawowego rodzaju, a zatem także przyszłego zastosowania, ma drugi z wymienionych komponentów. W większość rodzajów betonu zaopatrzymy się w wyspecjalizowanych placówkach takich jak Beton Górki Betoniarnia Producent Betonu. Wyróżniamy trzy główne typy betonu:

  • Beton ciężki – jego ciężar objętościowy wynosi ponad 2600 kg/m3. Wykonuje się go przy użyciu specjalnych kruszyw, takich jak kruszywa barytowe. Konstrukcje budowane z betonu ciężkiego stanowią dobrą osłonę przed promieniowaniem jonizującym, przez co beton ten wykorzystuje się do budowy różnego rodzaju schronów.

  • Beton zwykły – sam dzieli się na dwa dodatkowe rodzaje, w zależności od ciężaru objętościowego. Od 2000 do 2600 kg/m3 mówimy o betonie wykonanym z kruszyw naturalnych i kruszyw łamanych (mieszanek piasku i żwiru oraz piasku i kamienia bazaltowego). Taki beton zwykły stosuje się w dużej mierze do tworzenia elementów konstrukcyjnych. Jeżeli beton zwykły waży od 1800 do 2200 kg/m3, możemy być pewni, że został on stworzony z kruszyw porowatych, takich jak np. keramzyt. Najczęściej spotkamy go w elementach o podwyższonej izolacyjności cieplnej – takich jak pustaki ścienne i stropowe, a także w ścianach osłonowych.

  • Beton lekki – jeżeli ciężar objętościowy betonu wynosi poniżej 1800 kg/m3, do jego wytworzenia użyto przede wszystkim kruszyw lekkich, czasem z dodatkiem środka pianotwórczego. Dobrym przykładem są betony komórkowe zawierające piasek, wodę i wspomniany środek. Beton lekki służy przede wszystkim do wykonywania elementów stropowych oraz ściennych średniowymiarowych – takich jak płyty – oraz drobnowymiarowych – bloczków i prefabrykowanych nadpróż.

Inne typy betonu

Prócz podziału betonu ze względu na jego ciężar objętościowy możemy także wyróżnić kilka rodzajów betonów o specyficznym składzie. Mowa tutaj m.in. o betonie polimerowym, który zamiast spoiwa zawiera polimer, betonie cementowo‐polimerowym, którego spoiwo zawiera dodatek polimerów, fibrobetonie – z włóknami syntetycznymi, szklanymi lub stalowymi – oraz asfaltobetonie bez cementu i wody, ale za to z asfaltem, piaskiem, grypsem kamiennym, żwirem i mączką mineralną.

Profesjonalna betoniarnia

Tworząc swoją ofertę, Beton Górki Betoniarnia stawia na różnorodność i wysoką jakość produktów. Firma oferuje szeroką gamę betonów towarowych, o różnych klasach wytrzymałości oraz konsystencji, dzięki czemu klienci mają możliwość doboru idealnego materiału do swoich potrzeb. To jednak nie wszystko, ponieważ firma dostarcza również beton architektoniczny, który pozwala na wykonywanie oryginalnych i innowacyjnych elementów konstrukcyjnych oraz dekoracyjnych. Firma kładzie nacisk na indywidualne podejście do każdego zamówienia i dostosowanie oferty do konkretnych potrzeb klienta.

Opracowanie:
Górki Wielkie, Spółdzielcza 9A
tel. 509 844 462
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz