Artykuł sponsorowany

Poprawny montaż płytek chodnikowych i obrzeży

Poprawny montaż płytek chodnikowych i obrzeży

Beton to materiał o uniwersalnym zastosowaniu. Wykorzystywany jest w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym czy drogowym. Wyróżnić możemy tu różnego rodzaju prefabrykaty betonowe – od rur przepustowych i kręgów po galanterię betonową w postaci płyt chodnikowych czy kratek parkingowych. Płyty chodnikowe sprawdzają się nie tylko na ulicach, ale również wokół naszego domu.

Układanie płytek i obrzeży betonowych

Galanteria betonowa wciąż cieszy się dużą popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę w porównaniu do innych rozwiązań stosowanych wokół domu. Ponadto charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Estetycznie wykonany podjazd może być ozdobą zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego budynku. Niezbędne będzie tu jednak użycie materiałów budowlanych wysokiej jakości. W sprzedaży dostępne są płyty w różnych rozmiarach, co pozwala z łatwością dopasować je do przestrzeni, jaką dysponujemy.

Montaż płytek chodnikowych oraz obrzeży betonowych rozpoczynamy od podbudowy wykonanej zgodnie z projektem, rodzajem gruntu, sposobem odwodnienia oraz warunkami użytkowania. Błędy na tym etapie skutkować mogą osiadaniem nawierzchni brukowej i uszkodzeniem krawędzi przylicowych. Przy układaniu płytek i obrzeży należy pamiętać też o różnicach w wybarwieniu i strukturze materiału. Są one nieuniknione ze względu na naturalne wahania barw surowców czy warunki dojrzewania. W związku z tym producenci galanterii betonowej tacy jak Transbet zalecają układanie elementów z kilku palet naraz.

Podczas układania nawierzchni z płytek chodnikowych pamiętać należy o zachowaniu odpowiednich odstępów między elementami.  Powinny one wynosić 2-3 mm, a fabryczne wypusty dystansowe nie zwalniają nas z konieczności utrzymania odpowiedniego wymiaru spoin. Wypełnić je należy piaskiem płukanym średnim, zbyt drobny lub zapylony może bowiem spowodować trwałe zabrudzenie faktury. Po ustawieniu obrzeża jego zewnętrzną ścianę należy obsypać piaskiem, żwirem, tłuczniem lub gruntem przepuszczalnym, odpowiednio zagęszczonym. Spoiny obrzeży natomiast wynosić powinny około 1 cm. W przypadku elementów ustawionych na ławie betonowej, zamiast piasku, do wypełnienia odstępów użyć można zaprawy cementowo-piaskowej.

Użytkowanie i pielęgnacja powierzchni betonowej

Trwałość i estetyczny wymiar powierzchni zabudowanej płytkami chodnikowymi i wykończonej obrzeżami zależą w dużej mierze od właściwego ich użytkowania oraz pielęgnacji. Pamiętajmy, że galanteria betonowa nie jest odporna na zabrudzenia, a zanieczyszczenia na przykład gliną, błotem, olejem silnikowym, winem czy kawą mogą trwale zabrudzić powierzchnię płytek. Stosować możemy rozmaite środki impregnujące, których szeroki wybór znajdziemy na rynku. Impregnacja nie jest jednak rozwiązaniem całkowicie trwałym i musi być regularnie powtarzane. W okresie zimowym śnieg należy usuwać przy pomocy specjalnych odśnieżarek lub narzędzi ręcznych, które nie spowodują uszkodzeń powierzchni licowej. Nawierzchnia betonowa nie powinna być ponadto posypywana roztworami solnymi, ponieważ przyspiesza to korozję materiału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz