Materiał Partnera

Badania, jakim podlegają kierowcy zawodowi

Badania, jakim podlegają kierowcy zawodowi

Badania w ramach medycyny pracy dotyczą różnych zawodów, w tym kierowców. Osoby wykonujące regularnie przejazdy np. samochodem osobowym bądź ciężarowym w celach zarobkowych muszą przejść kontrolę stanu zdrowia. Jest ona także niezbędna w momencie, gdy staramy się o otrzymanie uprawnień pozwalających na poruszanie się konkretnym typem pojazdów. Jakim więc badaniom podlegają kierowcy?

Kontrola stanu zdrowia dla przyszłych kierowców

Zanim jednak dana osoba stanie się kierowcą zawodowym, musi zdobyć uprawnienia do kierowania np. samochodem osobowym, ciągnikiem siodłowym czy autobusem. Przystąpienie do egzaminów państwowych możliwe jest tylko po ukończeniu stosownego kursu, co też wiąże się z koniecznością wykonania badań lekarskich. Wykonać je można m.in. w przychodni Kolmed, która znajduje się w Świdnicy. Specjaliści są w stanie w tej placówce zbadać wzrok przyszłego kierowcy.

Pod tym kątem sprawdza się możliwości widzenia po zmierzchu. Osoby cierpiące na tzw. kurzą ślepotę nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych w nocy. Dzięki badaniom w specjalistycznej placówce takie schorzenie uda się wykluczyć lub stwierdzić jego istnienie. Ważne jest również pole widzenia przyszłego kierowcy. Kontrola stanu zdrowia osoby ubiegającej się o uprawnienia na konkretną kategorię prawa jazdy nierzadko obejmuje też badanie stanu psychicznego, testy słuchu czy ocenę pracy układu nerwowego i oddechowego.

Co jaki czas kierowca zawodowy musi przechodzić badanie lekarskie?

Realizacja zadań na stanowisku kierowcy zawodowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Problemy zdrowotne osób pracujących w transporcie mogą być niebezpiecznie nie tylko dla nich samych, ale również innych uczestników ruchu czy np. przewożonych pasażerów. Każdy kierowca zawodowy musi zatem z tego powodu regularnie odnawiać badania lekarskie. Przeprowadza się je najpóźniej co pięć lat, co daje dość dobry obraz stanu zdrowia osoby pracującej regularnie w branży transportowej.

Przepisy w tym zakresie uległy jednak zmianie wraz z pojawieniem się sytuacji epidemicznej w Polsce. Do czasu jej odwołania badania kierowców nie są obowiązkowe. W dalszym ciągu warto regularnie kontrolować stan zdrowia w specjalistycznej placówce medycyny pracy. Pamiętając o specyfice pracy kierowcy zawodowego, osoby zatrudnione na takim właśnie stanowisku powinny dbać o to, by być w jak najlepszej formie. Szybkie diagnozowanie ewentualnych schorzeń pozwala na ich skuteczne wyeliminowanie. Dzięki temu kierowca nie tylko pozostanie odpowiedzialny podczas wykonywania obowiązków zawodowych, ale w razie potrzeby zapewni sobie wymaganą opiekę medyczną.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz