Artykuł sponsorowany

Badania medycyny pracy – zgłoś się do lek. med. Barbary Foksa-Wojtaszczyk

Badania medycyny pracy – zgłoś się do lek. med. Barbary Foksa-Wojtaszczyk

Każdy pracownik zatrudniony na stałe jest zobowiązany do wykonywania badań medycyny pracy. Badania te są bezpłatne i umożliwiają ocenę stanu zdrowia pracownika oraz ustalenie, czy jest on zdolny do wykonywania obowiązków służbowych. Na badania medycyny pracy w Szczecinie warto wybrać się do gabinetu lek. med. Barbary Foksa-Wojtaszczyk.

Oferta gabinetu medycyny pracy lek. med. Barbary Foksa-Wojtaszczyk

Lek. med. Barbary Foksa-Wojtaszczyk od 1991 roku prowadzi gabinet w Szczecinie. W gabinecie przeprowadzane są badania kontrolne kierowców oraz badania wstępne i okresowe medycyny pracy. Na miejscu możliwe jest także wyrobienie książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Lek. med. Barbara Foksa-Wojtaszczyk udziela również porad internistycznych oraz zajmuje się orzecznictwem lekarskim. Dysponuje nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu można mieć pewność, że uzyskane wyniki będą wiarygodne.



Kilka słów o medycynie pracy

Medycyna pracy zajmuje się ochroną zdrowia pracowników przed niekorzystnym wpływem na zdrowie warunków związanych z wykonywaniem zawodu. Regularne wykonywanie badań pozwala monitorować stan zdrowia osoby pracującej oraz oceniać, czy praca nie oddziałuje negatywnie na zdrowie pracownika. Lekarze medycyny pracy udzielają także cennych porad, jak dbać o własne zdrowie, gdy pracuje się w danych warunkach.

Badania wstępne

Przed rozpoczęciem pracy stałej pracodawca ma obowiązek wysłać przyszłego pracownika na badania wstępne. Na skierowaniu musi znaleźć się pełna nazwa stanowiska oraz wynikające z jego objęcia zagrożenia. Podczas wizyty u lekarza otrzymuje się orzeczenie o zdolności do wykonywania zawodu i zalecenia, kiedy należy zgłosić się na badania kontrolne.

Konieczność wykonania badań wstępnych obowiązuje zawsze, gdy rozpoczynamy pracę u nowego pracodawcy, bez względu na to, kiedy było wykonywane poprzednie badanie.

Badania okresowe

Badania okresowe należy wykonywać regularnie. Wykonuje się je w godzinach pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi dzień wolny, aby umożliwić wykonanie badań oraz opłacić ich koszt. Pracownik powinien otrzymać również zwrot kosztów dojazdu do wyznaczonej placówki medycznej.

Jak często trzeba wykonywać badania okresowe medycyny pracy?

Częstotliwość wykonywania badań jest uzależniona od rodzaju stanowiska, jakie zajmuje pracownik. Badania medycyny pracy powtarza się co 2 lata, jeśli pracownik podczas wykonywania obowiązków narażony jest na wdychanie szkodliwych substancji; co 3 lata, jeśli w zakładzie panuje gorący mikroklimat (po ukończeniu 45 roku życia badanie trzeba powtarzać co 2 lata); co 4 lata, jeśli pracownik pracuje przed komputerem i co 5 lat, jeśli wykonuje prace biurowe bez użycia komputera.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz