Artykuł sponsorowany

Badania gruntu, czyli jak sprawdzić czy teren jest bezpieczny

Badania gruntu, czyli jak sprawdzić czy teren jest bezpieczny

Przymierzając się do zakupy działki budowlanej warto zlecić konkretne badania gruntu, które pozwolą ocenić czy teren w ogóle wart jest inwestycji. Często okazuje się, że nie, więc w prosty sposób można uchronić się przed kosztowną wpadką. Jednak, co zrobić jeśli trafiliśmy na „tę jedyną” wymarzoną działkę w idealnej lokalizacji, ale grunt jest w pakiecie z niechcianymi składnikami?

Po co badać grunt i kiedy warto to zrobić?

Badania gruntu są konieczne, jeżeli chcemy stawiać dom – bez tego często nie otrzymamy nawet pozwolenia na budowę. Geotechnik jest w stanie określić jakość gruntu oraz poziom wód gruntowych, które są istotne dla stabilności budynku, ale na tym się nie kończy. Często przy okazji badań składu gleby, udaje się odkryć, że na terenie działki, którą chcemy zagospodarować na zbudowanie rodzinnego gniazdka, znajdowało się wcześniej nielegalne wysypisko odpadów  albo doszło do wycieku substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia. Czy jest to koniec świata, a nam pozostaje porzucić marzenia o własnym domu? Nie, w wielu przypadkach udaje się uratować taki skażony teren, ale konieczna jest rekultywacja terenu z remediacją gruntu na czele.

Co oznacza rekultywacja terenu?

Rekultywacja to ogólne pojęcia określające szereg czynności, które mają jeden cel – przywrócić do stanu używalności tereny dotknięte niszczycielską działalnością człowiek. Dlatego wszędzie tam, gdzie działały zakłady przemysłowe, jak np. kopalnie czy huty albo działalność rolnicza była niewłaściwie prowadzona, trzeba w pewnym momencie przeprowadzić proces rekultywacji. Polega on na przywróceniu odpowiednich właściwości fizycznych, chemicznych, jak i biologicznych gleby oraz właściwego ukształtowanie terenu, który został skażony.

Tylko w ten sposób jest szansa na odzyskanie straconych terenów i przywrócenie ich wartości użytkowych oraz przyrodniczych. Proces jest uznany za zakończony, kiedy gleba odzyskuje zdolność do produkcji roślinnej. Rekultywacji podlegają tak samo grunty, jak i wody np. jeziora. Rekultywacja to obowiązek nałożony prawnie na właściciela gruntów i musi zostać przeprowadzony w ciągu 5 lat od momentu, kiedy teren został uznany za zbędny do dalszego wykorzystania przemysłowego.

Remediacja gruntu - co to jest?

Rekultywacja obejmuje szereg działań w tym tzw. remediację gruntów. Jej głównym celem jest usunięcie lub zmniejszenie ilości zanieczyszczeń znajdujących się w ziemi tak, aby mogła być znów użytkowana. Remediacja może przebiegać na kilka sposobów: fizycznie, chemicznie, termicznie lub biologicznie, a sam proces przeprowadzany jest:

  • in situ, czyli w miejscu występowania skażenia, bez konieczności usuwania oraz przemieszczania gruntu,
  • ex situ, czyli poprzez usunięcie zanieczyszczonej gleby i zastąpienie jej nową warstwą świeżej ziemi; konieczne jest dalsze zagospodarowanie skażonej gleby.

Przeprowadzenie remediacji jest możliwe tylko przez wykwalifikowane jednostki jak firma Dekonta, która ma do tego odpowiednie środki, narzędzia oraz wiedzę. Niezmiernie istotne jest ustalenie konkretnego projektu planu remediacji, który dobrze przeprowadzony, przywróci przyrodzie równowagę i potencjał ekologiczny danego miejsca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz