Artykuł sponsorowany

Czy beton towarowy może usprawnić przebieg prac budowlanych?

Czy beton towarowy może usprawnić przebieg prac budowlanych?

Beton to niezastąpiony materiał budowlany, który obecny jest na każdym placu budowy. Służy – między innymi – do tworzenia fundamentów, stropów, wznoszenia ścian piwnic, czy wykonywania podjazdów. Od właściwości betonu zależy trwałość i wytrzymałość tychże konstrukcji. Dlatego też tak ważne jest, by materiał ten miał dobrą i powtarzalną jakość. Z myślą o tym powstał beton towarowy. Co go wyróżnia?

Czym jest beton towarowy?

Beton towarowy różni się od tego, który na bieżąco wytwarzany jest w betoniarkach znajdujących się na placu budowy. Wszystkie jego parametry są stałe, a składniki mieszanki odmierzane są komputerowo, po to, by uzyskać produkt o jak najlepszych właściwościach fizyczno-chemicznych. Beton towarowy powstaje na węzłach betoniarskich. Cechuje się trwałością oraz plastycznością. Produkowany jest w ilościach hurtowych, a na place budowy dostarczają go betonowozy.

Zakup betonu towarowego to jedyne rozsądne wyjście przy realizacji dużych inwestycji budowlanych. Ciężko wyobrazić sobie, by produkcją betonu zajmowali się wówczas pracownicy przy klasycznych betoniarkach. Dozowanie poszczególnych składników betonu jest w takich sytuacjach wykonywane mało precyzyjnie. Oznacza to, że zawartość betoniarki za każdym razem byłaby nieco inna. A to nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wytrzymałość konstrukcji. Ponadto wyrabianie betonu na placu budowy spowalnia czas wykonywania poszczególnych robót budowlanych.

Gdzie zamówić beton towarowy?

Produkcją betonu towarowego zajmuje się obecnie wiele wytwórni. Niestety nie każda z nich jest w stanie zagwarantować nam wysoką jakość sprzedawanych przez siebie wyrobów. Beton towarowy najlepiej zamówić u sprawdzonego producenta, który może potwierdzić jego jakość odpowiednimi certyfikatami nadanymi przez niezależne instytuty. Wyróżnikiem dobrego betonu jest również znak „Dobry Beton”.

Oznaczenie to daje kupującemu pewność, że nabywany przez niego materiał budowlany, spełnia wszystkie normy jakościowe i został wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi procedurami. Jak informuje specjalista z firmy MikPol, która zajmuje się produkcją betonu towarowego – kupujący w każdej chwili może żądać też udostępnienia informacji o poszczególnych składnikach betonu. Kruszywo niskiej jakości lub zbyt duża ilość wody wpływają negatywnie na parametry fizyczne całej mieszanki.

Dodatki do betonu towarowego

Beton towarowy często uszlachetniany jest dodatkami, które mają polepszyć jego właściwości. Najczęściej stosowany jest w tym celu popiół lotny, który poprawia urabialność i pompowalność całej masy. Producenci używają również włókien stalowych i polimerowych, które zwiększają nośność betonowych konstrukcji i sprawiają, że mają one mniejszą tendencję do pękania. Za zmianę kolorystyki betonu odpowiadają pigmenty. Traktowane są one jako dodatki neutralne, gdyż nie wpływają na właściwości tego materiału budowlanego. Mączka wapienna – obecnie rzadko stosowana – pełni rolę zagęstnika betonu oraz chroni przed „ucieczką” wody z mieszanki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz