Artykuł sponsorowany

Automatyczne podlewanie ogrodu – wygoda na co dzień z firmą Starzyński Systemy nawadniające

Automatyczne podlewanie ogrodu – wygoda na co dzień z firmą Starzyński Systemy nawadniające

Dbanie o odpowiedni poziom wilgotności gleby jest kluczowym czynnikiem wpływającym na kondycje roślin oraz trawnika w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest wiec zainstalowanie automatycznego systemu podlewania ogrodu, który pozwoli oszczędzić nie tylko czas, ale i cenną wodę. Jak zbudować system nawadniania ogrodu oraz kiedy go montować? Podpowiadamy!

Systemy nawadniania ogrodu – rodzaje

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodu są skuteczne w działaniu i bardzo komfortowe w użytkowaniu, więc warto rozważyć zainstalowanie go w ogrodzie, zwłaszcza jeżeli mamy spory kawałek ziemi za domem. Podlewanie ogrodu za pomocą konewek, węża ogrodowego czy nawet przenośnych zraszaczy nie jest zbyt wygodne ani efektywne, więc metody te powoli odchodzą do lamusa. Dla inwestora najważniejszy jest w sumie rodzaj zastosowanych zraszaczy, a reszta to zadanie dla fachowców projektujących system. Wyróżniamy podstawowe rodzaje zraszaczy do systemów nawadniania:

  • Linie kroplujace, czyli rurki z otworami, które rozprowadzają wodę przy korzeniach roślin; są efektywne i oszczędne – woda trafia tylko tam, gdzie jest potrzebna, czyli do gleby; idealny do nawadniana roślin, które nie lubią zraszania.

  • Zraszacze to wygodny sposób podlewania dużych połaci ogrodu, w tym trawników; system ten składa się z dysz zamontowanych pod ziemia, które wynurzają się na czas podlewania i dyskretnie chowają się, kiedy nie są w użyciu; modele niewynurzalne można montować w gęstej roślinności.

  • Mikrozraszacze, czyli mniejsze wersje zwykłych zraszaczy, które mają postać szpilek z małą dyszą wytwarzającą mgiełkę, która delikatnie zrasza rośliny dookoła; dobry wybór na klomby i skalniaki.

Aby system automatycznego nawadniania był skuteczny, warto dobrze przemyśleć elementy, z których będzie się składał. W końcu nie każdy rodzaj zraszaczy sprawdzi się tak samo dobrze, na tych samych miejscach w ogrodzie – zraszacze kropelkowe nijak sprawdzą się na trawniku, a duże zraszacze na rabacie kwiatowej lub w ogródku warzywnym. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich sterowników i czujników, które sprawią, że system nawadniania będzie działał praktycznie bezobsługowo. Tak więc dobrze zaplanowany ogród oraz system nawadniania jest kluczowy dla jego skuteczności, ale też pozwoli ograniczyć straty wody na niewłaściwym podlewaniu.

Planowanie oraz montaż systemu nawadniania

System nawadniania najwygodniej zamontować przed założeniem ogrodu, bo nie trzeba będzie ingerować w roślinność czy alejki ogrodowe, jak w przypadku już istniejącej aranżacji. Oznacza to po prostu mniej pracy oraz sporą oszczędność na wydatkach. Wyjątkiem są zraszacze kropelkowe, które można zakładać praktycznie w dowolnym momencie. Wykonanie systemu nawadniającego, zwłaszcza automatycznego, warto zlecić fachowcom, co pozwoli uniknąć licznych błędów. Firma Starzyński Systemy nawadniające specjalizuje się w nawadnianiu terenów zielonych i rekreacyjnych. Oferuje sprzedaż i montaż instalacji nawadniających, w tym urządzeń do nawożenia, zaworów, rur i sterowników czasowych. W ofercie znajdują się również filtry do wody, takie jak żwirowe, hydrocyklony, dyskowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych i metali. Firma współpracuje z renomowanymi producentami, takimi jak TORO, NAAN, RAIN BIRD i HUNTER. Obsługuje klientów z Wrocławia i okolic, a także prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie całej Polski. Realizuje projekty i montaż systemów nawadniających dla różnych branż, takich jak ogrody, pola uprawne, sady, boiska czy korty.

Plany systemu nawadniania muszą uwzględniać m.in. źródło wody zasilającej system i najlepiej jeśli posiadamy prywatne ujęcie, co pozwoli w znacznym stopniu obniżyć koszty podlewania ogrodu. W innym wypadku dobrym posunięciem jest zainstalowanie osobnego wodomierza dla instalacji systemu nawadniania, dzięki czemu łatwej kontrolować ile wody zużywamy do podlewania ogrodu oraz ile nas to kosztuje. Przy okazji kosztów: dobra wiadomość, jest taka, że im większy ogród, tym cena za metr jest niższa.

Opracowanie:
Wrocław, al. Piastów 91
tel. 71 363 47 53
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży