Artykuł sponsorowany

Systemy nawadniania terenów zielonych, czyli jak mieć piękny ogród?

Systemy nawadniania terenów zielonych, czyli jak mieć piękny ogród?

Każdy, kto posiada ogród lub zajmuje się uprawą roślin wie, jak kapryśna bywa pogoda w naszej szerokości geograficznej. Coraz częściej przedłużające się okresy suszy w cieplejszych miesiącach wymuszają na właścicielach terenów zielonych podjęcie dodatkowych kroków, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do życia. Na szczęście  obecnie mamy dostęp do wielu nowoczesnych sposobów ułatwiających to zadanie.

Systemy do podlewania ogrodu oraz terenów zielonych

Nawet najlepiej zaprojektowany ogród nie uzyska pełni swojego potencjału jeśli nie dostarczymy roślinom odpowiedniej dawki wody. Można to zrobić dwojako – za pomocą węża ogrodowego lub systemu nawadniającego, który po zamontowaniu jest niemal bezobsługowy. Wystarczy uwzględnić w projekcie odpowiedni programator i gotowe, można cieszyć się podlanym ogrodem. Instalacje nawadniające występują w kilku wariantach, które przeznaczone są do odmiennych terenów zielonych. Główne typy to:

  • Zraszacze stałe – wynurzalne  i niewynurzane z głowicami statycznymi, które podlewają wyznaczony obszar za pomocą wytwarzanego płaszcza wodnego; wynurzane są dużo bardziej apatyczne, bo po skończonym podlewaniu chowają się pod ziemią i nie przeszkadzają w użytkowaniu trawnika.
  • Zraszacze ruchome, czyli rotacyjne wyposażone są w głowicę, które podlewa wyznaczony obszar przez obracanie się wokół własnej osi, wyposażone w jeden z dwóch mechanizmów – młoteczkowy lub turbinowy, idealne do podlewania dużych trawników o nieregularnej powierzchni z uwagi na spory zasięg.
  • Linie kroplujące zbudowane są z systemu rurek wyposażonych w otwory, przez które woda dostarczana jest bezpośrednio do rośliny; biegną najczęściej na powierzchni ziemi, ale używa się systemów podziemnych; jest to oszczędny sposób podlewania, gdyż maksymalnie ogranicza parowanie i dostarcza wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny.
  • Mikrozraszacze – stosowane do podlewania wybranych obszarów ogrodu, więc doskonale sprawdzają się na rabatach, do podlewania drzew i krzewów oraz grządek warzywnych; składają się z dyszy i wkładki rozpryskowej mocowanej na 30 cm szpilce wbijanej w grunt; woda doprowadzana jest poprzez wężyk.
  • Deszczownie: systemy przeznaczone głównie do podlewania pól uprawnych, sadów czy winnic; zraszają rośliny imitując sztuczny deszcz.

Niezależnie od rodzaju systemu nawadniającego, planując jego wdrożenie w życie warto zgłosić się do odpowiedniej firmy zajmującej się tego typu instalacjami, jak Starzyński Systemy Nawadniające. Podejmując współpracę z wrocławskim zakładem możemy mieć pewność, że instalacja zostanie dobrana pod kątem wymagań terenu, jak i rodzaju roślin – inny system nawodnienia sprawdzi się w sadzie, a inny w małym ogródku. Firma działa od 1995 roku oferuje wszystkie zautomatyzowane systemy nawadniania, a dodatkowo zajmuje się budową oczek wodnych czy zakładaniem fontann. 

Zalety instalacji systemu nawadniającego

Zainstalowanie właściwego systemu nawadniającego w ogrodzie czy sadzie to najskuteczniejszy sposób, aby utrzymać wilgotność gleby na optymalnym poziomie, co pozwoli roślinom rozwijać się oraz wydawać plony. Kluczowym aspektem przemawiającym na korzyść instalacji systemu podlewania jest niezależność od opadów atmosferycznych. Jako, że woda jest niezbędnym składnikiem w procesie życiowym większości organizmów na Ziemi, niezmiernie ważne jest zadbanie, aby uprawy lub rośliny w ogrodzie mogły być odpowiednio nawodnione, nawet wtedy gdy nie ma ani jednej deszczowej chmurki na niebie. W tym wypadku systemy nawadniające się niezastąpione.

Kolejnym atutem zraszaczy jest oszczędność – tak czasu, jak i cennej wody. W dzisiejszych czasach niezmiernie istotne jest dbanie o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi, więc instalacja zraszaczy jest rozsądnym wyjściem. Nowoczesne systemy do podlewania trenów zielonych są wyposażone w czujniki oraz detektory, dzięki którym mogą ocenić poziom nawodnienia gleby i dostosować ilość wody potrzebną roślinom do życia. Dzięki temu można obciąć zużycie wody nawet o 50% - trudno o podobny efekt przy pomocy węża ogrodowego.

Dodatkowo zamontowanie zraszaczy w ogrodzie pozwala zaoszczędzić trochę czasu na konieczności ręcznego podlewania kwiatów i krzewów, dzięki czemu można skupić się na innych, ważniejszych dla nas zadaniach. Koniec z ciągłym szarpaniem się z wężem ogrodowym, a zestaw dysz, rurek i zraszaczy wraz z automatycznym czujnikiem wyręczy nas w ogrodowych obowiązkach

  • Sprzedaż i montaż filtrów do wody

    Sprzedaż i montaż filtrów do wody

  • Nawadnianie terenów zielonych i rekreacyjnych

    Nawadnianie terenów zielonych i rekreacyjnych

  • Zakładanie trawników

    Zakładanie trawników

Opracowanie:
Wrocław, al. Piastów 91
tel. 71 363 47 53
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży

Polecane produkty

  • Sprzedaż i montaż filtrów do wody

    Sprzedaż i montaż filtrów do wody

  • Zakładanie trawników

    Zakładanie trawników