Artykuł sponsorowany

ASF - co to jest i dlaczego tak ważna jest prawidłowa utylizacja martwych zwierząt?

ASF - co to jest i dlaczego tak ważna jest prawidłowa utylizacja martwych zwierząt?

ASF to choroba wirusowa zwierząt należących do trzody chlewnej, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi, czy też hodowcy, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie, wysoką umieralność i odporność wirusa na wiele czynników zewnętrznych. Pojawienie się zakażenia tym wirusem w hodowli wiąże się zwykle z ogromnymi stratami, ponieważ wymusza utylizację dużej części zwierząt z gospodarstwa. Więcej na temat afrykańskiego pomoru świń i konieczności utylizacji opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń (ASF) to zaraźliwa, wirusowa i zakaźna choroba świń domowych oraz przedstawicieli świniowatych włączając w to wolno żyjące dziki, świnie rzeczne i guźce. Wirus ASF został umieszczony na liście A Międzynarodowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), a co za tym idzie, istnieje obowiązek zgłaszania każdego, nawet pojedynczego przypadku wystąpienia zakażenia nim.

Choroba ta wywoływana jest przez wirus Asfivirus – ASFV, który jest wyjątkowo odporny na zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, procesy gnilne, wysychanie, wędzenie, czy też obróbkę cieplną poprzez krótkotrwałe gotowanie. Może on przetrwać w zamrożonym mięsie nawet pół roku, a swoje właściwości zakaźne zachowuje we krwi oraz kale i tkankach od trzech do sześciu miesięcy. Między innymi z tym wiąże się konieczność wykorzystania specjalistycznego transportu zwierząt do utylizacji, który zapewni bezpieczne i sterylne dostarczenie zwłok zakażonych zwierząt do miejsca, w którym zostaną zutylizowane. Ma to na celu minimalizację szansy na rozpowszechnianie choroby na danym obszarze.

Objawy Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)

W związku z zagrożeniem dużymi stratami finansowymi każde najmniejsze zagrożenie powstaniem ogniska ASF powinno być natychmiast zauważone i zgłoszone do powiatowego lekarza weterynarii, który pobiera próbkę do badań w celu wykluczenia wystąpienia zakażenia. 

ASF nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka, jednak może on być jego pośrednim nosicielem. Podobnie zwierzęta mogą być jedynie bezobjawowymi nosicielami tego wirusa, stąd konieczność wybicia całego stada zwierząt w hodowli w przypadku zakażenia nawet jedynie kilku sztuk. Firma Figa Biskupiec zajmuje się późniejszym etapem, czyli profesjonalnym transportem martwych już zwierząt do utylizacji, co również jest niezbędne do zatrzymania dalszych zakażeń.

Często możliwe jest wcześniejsza obserwacja i wyłapanie objawów, które mogą jednak być mylące, ponieważ przypominają inne popularne choroby. Wśród nich można zauważyć występowanie gorączki, apatii, braku apetytu, biegunki, wymioty, kaszel, wypływów pienistej wydzieliny z nosa, a także wybroczyn na skórze, czy też poronień. Najbardziej niepokojące powinny być jednak nagłe padnięcia sztuk zwierząt, które nie miały żadnych objawów, które mogłyby świadczyć o problemach zdrowotnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz