Artykuł sponsorowany

Argon, azot, dwutlenek węgla – co warto wiedzieć o tych gazach technicznych?

Argon, azot, dwutlenek węgla – co warto wiedzieć o tych gazach technicznych?

Gazy techniczne mają bardzo wiele zastosowań. Śmiało można powiedzieć, że różnego rodzaju gazy tego typu są stosowane w każdej dziedzinie naszego życia. Czym właściwie są gazy techniczne? Jak się ich używa? Do czego się je stosuje? Jakie właściwości mają argon, azot i dwutlenek węgla? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz czytając nasz artykuł. To wiedza na temat gazów technicznych w pigułce.

Argon – nie tylko do spawania                                              

Lista gazów technicznych jest niezwykle długa – nie sposób szczegółowo omówić wszystkie z nich, dlatego tutaj skupimy się tylko na kilku najczęściej używanych gazach technicznych. Ich sprzedażą i przechowywaniem zajmuje się między innymi profesjonalna firma Argon Gazy techniczne. Argon to jeden z często wykorzystywanych gazów technicznych. Jest gazem szlachetnym, cięższym od powietrza. Nie ma koloru ani zapachu. Jego cechą wyróżniającą jest obojętność chemiczna, przez co argon jest uznawany za doskonały gaz ochronny, sprawdzający się nawet w bardzo wysokich temperaturach. Stosuje się go w spawalnictwie i metalurgii. Warto też wiedzieć, że choć argon nie jest toksyczny, to może być szkodliwy dla człowieka, bo podobnie jak azot ma tendencję do wypychania tlenu z otoczenia. Oprócz funkcji gazu osłonowego przy spawaniu, argon stosowany jest także podczas wyżarzania i walcowania metali oraz przedmuchiwania stopionego metalu. Używa się go też między innymi w elektronice jako atmosfery ochronnej. Warto wiedzieć, że argon służy też do termoizolacji szyb okiennych.

Azot – w przemyśle żywieniowym, szklarskim i chemicznym

Azot to kolejny ważny gaz techniczny – stanowi on 78% naszej atmosfery, nie ma koloru, zapachu ani smaku. Dzięki temu, że jest niepalny, dobrze tłumi procesy spalania. Jest świetnym nośnikiem niskich temperatur. Poza tym jest gazem obojętnym, co daje wiele możliwości jego stosowania. W przemyśle spożywczym azot stosowany jest podczas pakowania, mrożenia i schładzania produktów, a także do rozdrabniania produktów sypkich. W obróbce metali azotem schładza się matryce, stosuje się go też między innymi podczas cięcia laserowego i plazmowego. Ważnym zastosowaniem azotu jest też konserwacja i zamrażanie krwi i innych materiałów biologicznych. Ale gaz ten stosowany jest też między innymi w branży szklarskiej i chemicznej – ma bardzo wiele różnych zastosowań.

Dwutlenek węgla – w żywności i w budownictwie

Chociaż zwykle myślimy o dwutlenku węgla jako o gazie zanieczyszczającym nasze środowisko, to CO2 ma też wiele praktycznych zastosowań. W formie gazu technicznego stosuje się go między innymi w branży spożywczej – nasyca się nim napoje, mrozi i schładza żywność, a także otumania się przy jego pomocy zwierzęta podczas uboju. To jednak nie wszystko – dwutlenek węgla jest też stosowany w metalurgii – do utwardzania rdzenia, w obróbce metali – w formie osłony w procesie spawania i nie tylko. Ważną funkcją CO2 jest też zamrażanie ziemi w trakcie pracy w tunelach – dlatego jest niezbędny także w budownictwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz