Artykuł sponsorowany

Cechy dobrych butli do O2

Cechy dobrych butli do O2

Butle O2 służą do poprawnego przechowywania tlenu. Jest to składnik wielu mieszanek osłonowych, co sprawia, że nie ma zapachu ani barwy. Wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, chemicznym, petrochemicznym, szklarskim oraz w medycynie. Substancja ta wymaga jednak odpowiedniego środowiska i warunków do przechowywania. Jest to możliwe do uzyskania właśnie dzięki butlom O2. Czym powinny charakteryzować się butle do O2?

Butle do przechowywania O2 - charakterystyka

Tlen jest powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Pacjenci w ośrodkach zdrowia zaopatrywani są w jego dodatkowe porcje, tak samo jak w przypadku pasażerów samolotów. Przemysł spożywczy również bardzo powszechnie wykorzystuje ten pierwiastek w celu ochrony i zwiększenia trwałości produktów spożywczych. Tlen powstaje także w instalacjach kriogenicznego rozdziału powietrza.

Użycie tlenu technicznego wymaga zachowania wysokiej czystości pierwiastka, którą umożliwiają butle O2. Dobre butle stalowe występują w różnych wielkościach i napełniane są gazem w różnych ciśnieniach. W zależności od gazu w butli jej czasza ma odmienną barwę kolorystyczną, która jest zgodna z normą europejską EN 1089-3. W przypadku tlenu technicznego jest to biały kolor czaszy a reszta butli niebieska. Natomiast tlen medyczny posiada butlę w całości białą. Butle z tlenem o ciśnieniu 300 bar zawierają do 50 % więcej gazu, niż butle o ciśnieniu 200 bat. Jest to najwyższe możliwe stężenie.

Tak, jak wszystkie opakowania ciśnieniowe na gazy, butle muszą być odpowiednio przygotowane oraz serwisowane przed pełnieniem. Pomaga to zagwarantować odpowiednią czystość gazu oraz uniknąć narażenia na ewentualne ryzyko związane z użyciem. Z uwagi na to, że butle dostępne są w różnych wariantach, ważne jest, aby odpowiednio dopasować oprzyrządowanie. Szczególnie ważnym elementem w butlach O2 są zawory decydujące o zabezpieczeniu przed ulatnianiem się substancji. Odpowiednio zaprojektowane zawory składają się ze sprężyny RPV, korka wykonanego z PA66, smaru, uszczelnienia EPDM oraz głowicy z aluminium lub maranylu. Tak skonstruowany zawór daje gwarancję oraz ochronę przechowywanego tlenu.

Dlaczego butle O2 to dobre rozwiązanie?

Butle O2 umożliwiają prawidłowe przechowywanie sprężonego i skroplonego tlenu. Odpowiedni pojemnik na tlen to gwarancja zachowania czystości oraz najwyższej jakości pierwiastka. Dostępne są m.in. takie rozwiązania, jak butle kriogeniczne, które zapewniają niską temperaturę skroplonego tlenu.

Jak mówi pracownik firmy KAMINO oferującej produkcję gazów technicznych oraz sprzedaż zaworów do butli: Zgodnie z przepisami prawa, przeglądy techniczne butli stalowych należy przeprowadzać co 10, lub 5 lat. Na oznakowaniu butli musi znajdować się informacja o dacie kolejnego przeglądu technicznego. Po jej upływie nie można transportować, ani używać takiej butli. Prawidłowe oznakowanie butli z tlenem jest więc kluczowe dla bezpieczeństwa całego elementu.

Decydując się na zakup butli O2, należy wybierać jedynie renomowane firmy oferujące taki asortyment. Butle opisane zgodnie z normą DIN EN 1089-3 to gwarancja bezpieczeństwa i prawidłowego przechowywania tlenu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz