Artykuł sponsorowany

Aparaty stałe i ruchome oferowane przez Laboratorium ortodontyczno-protetyczne Agaty Tchórz

Aparaty stałe i ruchome oferowane przez Laboratorium ortodontyczno-protetyczne Agaty Tchórz

Ortodoncja to części stomatologii, która związana jest z diagnostyką i leczeniem nieregularności położenia zębów i nieprawidłowości zgryzu. Nazwa tej dziedziny pochodzi od dwóch greckich słów orthos – prosty i odus – ząb. Leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego jest często sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu. Produkcją stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych zajmuje się Laboratorium ortodontyczno-protetyczne Agaty Tchórz.

Stałe aparaty ortodontyczne

Wykorzystywane są w ortodoncji do korygowania wad zgryzu. Zazwyczaj czas leczenia trwa 2 lata i w tym czasie przyklejone są specjalnym klejem do zębów pacjenta. Typ aparatu ortodontycznego zależy od wady zgryzu, wieku pacjenta oraz zasad higieny. Bez względu na rodzaj wszystkie zakładane są na zęby stałe na cały okres leczenia, bez możliwości wyjmowania z jamy ustnej.

Można wyróżnić np. Aparaty stałe cienkołukowe, które składają się z zamków metalowych albo porcelanowych przyklejonych do powierzchni wargowych lub językowych zębów oraz rurek i pierścieni umieszczanych na zębach trzonowych. Do nich zamocowane są łuki ze specjalnego drutu zarówno od strony wargowej jak i podniebiennej. Czas leczenia zależy od rodzaju wady zgryzu oraz wieku pacjenta, ale zazwyczaj wynosi około 2-3 lat.

Laboratorium ortodontyczno-protetyczne Agaty Tchórz oferuje również aparaty stałe grubołukowe. W skład tych wchodzą pierścienie na zębach trzonowych albo/i przedtrzonowych, a także gruby drut. Mogą być zamontowane na podniebieniu lub w przedsionku jamy ustnej.

Ruchome aparaty ortodontyczne

Najczęściej stosowane są w celu leczenia niewielkich wad zgryzu u młodszych dzieci, zdarza się jednak, że zakładane są u starszych pacjentów. Mają one korygować niewłaściwy zgryzu w trakcie wzrostu pacjenta. Ruchome aparaty ortodontyczne wykonane są zazwyczaj z akrylu, klamer, łuków śrub oraz sprężyn. Klamry utrzymują aparat we właściwej pozycji na zębach. Zadaniem poszczególnych elementów ruchomego aparatu ortodontycznego jest poszerzenie łuku zębowego, przechylenie lub wychylenie zębów, przesunięcie zęba i odpowiednie ustawienie szczęk wobec siebie.

Wymagają one znacznie więcej cierpliwości i zaangażowania niż aparaty stałe. Nieregularne noszenie aparatu oraz niestosowanie się do zaleceń ortodonty może skutkować tym, że leczenie wady zgryzu znacznie się wydłuży, a w efekcie wzrosną również same koszty leczenia. Na korzyść tego rozwiązania przemawia jednak brak dolegliwości bólowych w trakcie noszenia.

Produkty oferowane przez Laboratorium ortodontyczno-protetyczne Agaty Tchórz dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjentów, np. dla uczulonych na nikiel wykonywane są aparaty z materiałów bezniklowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz