Artykuł sponsorowany

Akupunktura jako przykład medycyny alternatywnej. W jakich przypadkach się sprawdza?

Akupunktura jako przykład medycyny alternatywnej. W jakich przypadkach się sprawdza?

Akupunktura jest jednym z najstarszych sposobów zwalczania różnego rodzaju dolegliwości i chorób. Narodziła się w Chinach wiele setek lat przed naszą erą. Polega na terapii schorzeń poprzez nakłuwanie ciała pacjenta igłami w odpowiednich miejscach. Założeniem tej metody jest to, iż każdy obszar ludzkiego ciała wiąże się z danym narządem wewnętrznym. Nakłuwanie miejsca przynosi więc ulgę. W jakich przypadkach sprawdza się akupunktura jako metoda medycyny alternatywnej?

Na czym polega akupunktura i jakie są jej zalety?

Akupunktura polega na nakłuwaniu metalowymi igłami poszczególnych obszarów ciała – skóry i tkanki podskórnej. Dzięki stymulacji obszaru połączonego siecią nerwową z danym narządem wewnątrz ciała, następuje redukcja dolegliwości bólowych i innych schorzeń. Wywodząca się ze starożytnych Chin akupunktura, jako naturalna metoda leczenia bólu posiada swoje grono zwolenników, jak i sceptyków. Warto wiedzieć, że jest to metoda medycyny naturalnej (inaczej mówiąc alternatywnej czy niekonwencjonalnej) oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia, która traktuje ją jako skuteczny sposób na zniwelowanie dolegliwości, szczególnie związanych z odczuwaniem bólu.

Akupunktura wykonana prawidłowo i w profesjonalnym miejscu, takim jak, chociażby Medykan, to w 100% bezpieczna metoda leczenia. Do nakłuwania ciała pacjenta wykorzystywane są jednorazowe igły, więc nie ma ryzyka zarażenia się jakimikolwiek chorobami. Seria zabiegów akupunktury skutecznie niweluje dolegliwości, dodaje energii i wzmacnia siły witalne.  Akupunktura wzmacnia układ odpornościowy, przywraca równowagę fizjologiczną i metaboliczną, ma pobudzające działanie na układ krwionośny i łagodzi ból.

Zabiegi akupunktury nie są bolesne czy bardzo niekomfortowe. Niekiedy podczas iniekcji możemy odczuć lekkie ukłucia, a po zabiegu może pojawić się senność, zawroty głowy oraz lekki ból w miejscach nakłuć. Niekiedy po zabiegu można zauważyć na ciele niewielkie krwiaki, które jednak bardzo szybko znikają i nie są niczym niebezpiecznym.

Wiele osób błędnie jednak zakłada, że akupunktura jest remedium na wszelkie choroby. Nie jest to prawdą. Co więcej – istnieje szereg przeciwwskazań do tego zabiegu i chorób, które nie mogą być leczone tą metodą.

W jakich przypadkach akupunktura się sprawdza, a w jakich nie?

Największe efekty akupunktura przynosi w leczeniu dolegliwości bólowych: głowy, migren, napadowych bólów pochodzenia naczyniowego, bólów miesiączkowych, nerwobóli i poekstrakcyjnych zębów. Poza tym, przynosi ulgę pacjentom zmagającym się ze zwyrodnieniową chorobą stawów, kręgosłupa i grzbietu, chorobami narządu ruchu, układu nerwowego czy chorób wewnętrznych i naczyń. Zabieg nakłuwania pomocny jest też podczas alergii, niedosłuchu, szumów usznych, zaburzeń przemiany materii, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Pomaga też przy nadciśnieniu tętniczym, a także podczas terapii schorzeń infekcyjnych, stresu i urazów mechanicznych. Ciekawostką jest, że za pomocą akupunktury skutecznie można pozbyć się palenia. Warto połączyć stosowanie akupunktury z innymi metodami, np. z farmakologią.

Akupunktura nie będzie jednak skuteczna w przypadku chorób w bardzo zaawansowanym stadium, chorób przewlekłych, nowotworów czy AIDS. Przy leczeniu chorób psychicznych trzeba być również bardzo ostrożnym, bo o ile w przypadku niektórych z nich pojawiają się efekty, tak w przypadku drugich akupunktura nie jest skuteczna w ogóle. Negatywne nastawienie, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta i palenie papierosów są czynnikami mocno osłabiającymi działanie tej metody leczenia. Akupunktura nie powinna być wykonywana podczas miesiączkowania, ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest także hemofilia oraz ropnie i owrzodzenia na skórze.



Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz