Artykuł sponsorowany

Jak działają komórki macierzyste?

Jak działają komórki macierzyste?

Badania nad komórkami macierzystymi wciąż trwają. Dzisiaj już jednak wiadomo, że mogą stanowić one jeden z kluczy do blokowania procesów starzenia, a także przyśpieszania regeneracji ludzkiego organizmu. To dlatego ich wykorzystanie w medycynie estetycznej i terapeutycznej jest w zasadzie nieograniczone. Komórki macierzyste mogą być bowiem stymulantem procesu odnowy uszkodzonych stawów, ścięgien i mięśni, czy też skóry twarzy.

Źródło pozyskiwania komórek macierzystych

Komórki macierzyste są pozyskiwane głównie z tłuszczu bogatego w komórki macierzyste, a także ze szpiku kostnego. Znajdują się one także w krwi obwodowej, tkance tłuszczowej, osoczu, okostnej, tkankach szkieletowych, sznurze pępowinowym, czy też w łożysku. Źródłem pozyskiwania komórek macierzystych są również embriony, a to geneza danego materiału wykorzystywanego do procesów regeneracyjnych organizmu, ma duże znaczenie. Obecnie etyka lekarska i prawo, pozwalają na wykorzystywanie komórek macierzystych głównie dojrzałych tkanek. Charakteryzują się one wtedy immunokompatybilnością oraz zdolnością do dowolnego różnicowania się. Oznacza to, iż pozyskane komórki macierzyste mogą dać początek każdej zdrowej komórce ludzkiego organizmu. Dzięki temu ich zastosowanie w medycynie regeneracyjnej jest dzisiaj tak powszechne, a w przyszłości z pewnością odegrają one olbrzymią rolę przy leczeniu wielu chorób – obecnie kuracja komórkami macierzystymi jest ważna m.in. przy leczeniu różnych typów ostrych białaczek. 

Właściwości komórek macierzystych

Komórki macierzyste stanowią początkowy etap tworzenia się różnych komórek tkanek naszego organizmu. Sam proces polega na podziale jednej komórki na dwie potomne, z których tylko jedna się różnicuje. To powoduje, że jest ich w organizmie odpowiednio duża i stała ilość, która pozwala na tworzenie się całych nowych pokoleń komórek.  Warto przy tym wiedzieć, że wykazują one bardzo dużą żywotność, a także właściwość samoodnowy, co sprzyja procesom regeneracyjnym. Obecnie komórki macierzyste są zatem idealnym materiałem do przyśpieszania procesów gojenia się ran, powstrzymywania procesów starzenia skóry, czy też regenerowania ścięgien, tkanek i mięśni – za przykład mogą stanowić działania bio-ortopedii kliniki MedicaLaser. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko medycyna regeneracyjna i estetyczna korzysta z komórek macierzystych. Dzisiaj stosuje się je przy leczeniu nawet 80 chorób, w tym także tych nowotworowych.

Komórki macierzyste w ortopedii

Komórki macierzyste mają potwierdzone działanie w ortopedii. Są wykorzystywane przy leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego, uszkodzeniach łąkotki, czy też przy zmianach degeneracyjnych ścięgien. Często ekstrakty z komórek macierzystych wykorzystują również sportowcy przy urazach kolana oraz łokcia, a także pacjenci wymagający rekonstrukcji tkanek chrzęstnych oraz kostnych.

Opracowanie:
Mosina, Wawrzyniaka 13
tel. 516 516 112
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz