Materiał Partnera

Aktualne trendy w stolarce okiennej

Aktualne trendy w stolarce okiennej

Trendy w nowoczesnej stolarce okiennej wiążą się nie tylko z estetyką okien, ale także z ekologią i energooszczędnością. Powód jest prosty – mamy coraz większą świadomość na temat ekologii, a energooszczędność interesuje nas coraz bardziej ze względu na rosnące ceny ogrzewania. Szkodliwe dla środowiska PCV skutecznie wypierane jest przez drewno i aluminium, coraz chętniej stawiamy na dwukomorowe szyby termoizolacyjne i ciepłe ramki, a na inwestycję w stolarkę okienną patrzymy długofalowo. Wolimy wydać więcej, by w przyszłości sporo na tym zaoszczędzić.

Estetyka stolarki okiennej w 2019 roku

Trendy w estetyce stolarki okiennej powinniśmy podzielić na dwa nurty: nowoczesność i klasykę. W budynkach o prostej bryle, na które coraz częściej się decydujemy, w salonach królują okna ze smukłymi profilami i dużym przeszkleniem. Centralna część nowoczesnego domu jest jasna i przestronna, chętnie łączymy kuchnię z salonem, a salon „otwieramy” na ogród właśnie dzięki dużym przeszkleniom. Chętnie wybieramy okna ze szprosami. W pozostałych pomieszczeniach okna są projektowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać światło słoneczne w ciągu dnia i zużyć jak najmniej prądu na sztuczne oświetlenie, przy czym jednocześnie kalkulujemy, czy aby w czasie zimy nie przepłacimy z kolei za ogrzewanie. W nowoczesnej stolarce okiennej stawiamy na drewno lub drewno z okładziną aluminiową. Drewno dominuje również oczywiście w tzw. klasycznej stolarce okiennej. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z okolic Pszczyny, coraz więcej osób decyduje się na domy stylizowane na daną epokę. Dziś zamówienie drewnianych okien, które wyglądają jak zabytkowe, o nietypowych profilach, niczym z belgijskiego, czy angielskiego rynku, nie stanowi żadnego problemu.

Energooszczędność jest trendy

Śmiało możemy powiedzieć, że dziś w modzie jest energooszczędność. Wybierając stolarkę okienną, zwracamy uwagę nie tylko na estetykę. O ile kiedyś współczynnik przenikania ciepła (oznaczany literą U lub k, wyrażany w W/m2K) wydawał nam się zbędną informacją w ofertach producentów stolarki okiennej, dziś zwracamy na niego uwagę. Chętnie wybieramy okna z ciepłymi ramkami, które ograniczają problem mostka termicznego na krawędzi szyby. Dzięki nim o kilka procent możemy oszczędzić na kosztach energii ogrzewania. Niezmiennie najchętniej wybieramy okna z rozwierno-uchylnym otwieraniem. Nowoczesne okna wyposażone są w blokadę błędnego położenia klamki z centralną zasuwnicą, która zapewnia właściwy docisk. Okna montowane są w taki sposób, by w 100% wykorzystać ich możliwości termoizolacyjne.

Mówiąc o aktualnych trendach w stolarce okiennej, należy więc mówić nie tylko o ich estetyce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz