Artykuł sponsorowany

Zasady prawidłowego montażu okien

Zasady prawidłowego montażu okien

Okna stanowią najsłabszy – obok drzwi – punkt izolacji termicznej domu. Inwestujemy pieniądze w okna energooszczędne, licząc, że ten wydatek zwróci nam się dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Aby rzeczywiście tak się stało, nie wystarczy jednak kupić dobre okna. Trzeba je jeszcze prawidłowo zamontować. A to może się okazać znacznie trudniejsze niż zakup… Gdzie najczęściej popełniane są błędy?

Grzechy montażystów stolarki okiennej

Fachowcy zajmujący się montażem okien często są fachowcami wyłącznie z nazwy. Karygodne błędy, obniżające nie tylko właściwości izolacyjne okna, ale też jego wytrzymałość i bezpieczeństwo korzystania, są zdecydowanie zbyt częste. Jakie wpadki zdarzają się najczęściej i jakich zaniedbań dopuszczają się domorośli montażyści okien? Zapytaliśmy o to kogoś, przed kim temat okien nie ma tajemnic – specjalistę montażu z firmy Cerchem:

Największym grzechem popełnianym przez ekipy montujące okna jest niedostateczna izolacja. Może z niewiedzy, a może z lenistwa ta kwestia jest traktowana po macoszemu. Owszem, okno jest wprawione i nawet klient nie zauważy, że coś jest nie tak… do pierwszych chłodów. Pominięcie ocieplenia od zewnątrz i od wewnątrz, zadowolenie się jedynie pianką – to sprawia, że okna energooszczędne oznaczają pieniądze wyrzucone w błoto, a montaż trzeba powtarzać.

Błędy zdarzają się także na etapie mierzenia otworów okiennych i zamawiania okien. Niekiedy „znawcy” nie chcą przyznać się do pomyłki i montują okna za duże lub za małe. Wiąże się to z improwizacją, która nie sprzyja solidności montażu. Powiększanie otworów okiennych albo zapychanie szczelin pianką montażową nie gwarantuje nawet bezpieczeństwa stolarki okiennej, nie wspominając o parametrach izolacyjnych.

Poprawny montaż okien – na czym polega?

Poprawny montaż stolarki okiennej zaczyna się od poprawnych pomiarów otworów okiennych. Sprawa jest nieco trudniejsza przy oknach o nietypowych kształtach, jednak nie jest to coś, co przerasta prawdziwego profesjonalistę.

Okno powinno być nieco mniejsze od przewidzianego na nie otworu. „Margines” powinien wynosić po około 1,5 cm po lewej i prawej stronie, niewiele więcej u góry i u dołu. Dzięki temu oprócz okna w otworze zmieszczą się elementy odpowiadające za solidny montaż oraz zabezpieczenie przed utratą ciepła.

Okno musi mieć solidną podstawę, a jednocześnie być doskonale wypoziomowane. Służą temu regulowane klocki ustawiane pod każdym ze słupów w ramie okna, a także kliny zapewniające stabilność. Łącznikiem między ościeżnicą a murem jest dybel albo kotwa. Zaniechanie stosowania kotew także jest częstym błędem „fachowców”.

Po zamocowaniu czas na zabezpieczenie okna. Duża część montażystów poprzestaje na piance poliuretanowej, a pomija izolację wodną, co odbije się negatywnie na warunkach panujących w domu. Od wewnątrz należy zapewnić paroizolację, a od zewnątrz zabezpieczenie przed parą i wodą.

Oceń artykuł (4)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz