Materiał Partnera

Agenci morscy - kim są i czym się zajmują?

Agenci morscy - kim są i czym się zajmują?

Firmy, które współpracują z armatorami, nazywamy agencjami morskimi, nierzadko także agencjami okrętowymi, które zajmują się usługami związanymi z pośrednictwem pracy. Zajmują się one przede wszystkim poszukiwaniem odpowiednich kandydatów na załogę dla konkretnych właścicieli statków. Jeśli poszukujesz pracy na morzu, powinieneś skorzystać z usług agencji morskich. Z tego artykułu dowiesz się, kim są i czym się zajmują agenci morscy.

Agenci okrętowi - kim są?

Jednym z mniej znanych zawodów jest agent okrętowy. Uprawnienia związane z tym zawodem zostały uregulowane Ustawą z dnia 18 września 2001 r. Kodeks Morski. Agentów okrętowych nierzadko nazywa się również agentami morskimi czy statkowymi, aczkolwiek pamiętajmy, aby nie mylić ich z maklerami morskimi, bowiem oni pośredniczą w transakcjach handlowych. Głównym zadaniem agentów morskich jest reprezentacja interesów armatorów, jak i kompleksowa obsługa statków podczas transportu morskiego. Warto tutaj przytoczyć jakiś przykład. Doskonałym przykładem może się okazać ECS Essberger Crewing Services Sp. z o.o., która zajmuje się przeprowadzeniem profesjonalnego procesu rekrutacji do załogi morskiej. Spotkamy się także z usługą doradztwa personalnego i zawodowego dla osób, które chciałyby zostać marynarzami.

Jakie usług oferują agencje morskie?

Praktycznie rzecz biorąc, każda agencja morska oferuje innego rodzaju zakres usług. Jednakże warto tutaj wspomnieć o tym, że zakres usług realizowanych przez konkretną agencję morską jest zawarty w umowie, która została zawarta pomiędzy firmą a armatorem.

Zazwyczaj w zakres usług wchodzi:

  • selekcja wstępna dokumentów aplikacyjnych,
  • testy kompetencyjne dla kandydatów do załogi morskiej,
  • rozmowy kwalifikacyjne,
  • doradztwo personalne,
  • przeprowadzanie szkoleń zewnętrznych i wewnętrznych.

Jednym z usług, jakie wykonują agenci morscy, jest tłumaczeniem kandydatom na marynarzy, na czym polegać będzie praca na wybranym stanowisku, pomoc w wypełnieniu dokumentów, szkolenie, a także pośrednictwo we wszystkich sprawach między armatorem a marynarzami.

Czy warto korzystać z usług agencji morskich?

W jednym zdaniu moglibyśmy napisać, że zdecydowanie warto korzystać z usług agencji morskich. Jednym z powodów, dlaczego warto z nich korzystać, jest to, że dzięki współpracy z agencją morską armator zyskuje pewność, że osoby, które zostały wybrane w procesie rekrutacji, mają odpowiednie doświadczenie, jak i kompetencje na określone stanowisko. Jedną z usług agencji morskich jest także pośrednictwo w nawiązywaniu umów ubezpieczeniowych przez marynarzy. Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, korzystanie z agencji morskich jest naprawdę opłacalne. Warto tutaj dodać, że marynarze korzystający z usług agencji morskich podczas poszukiwania stanowiska pracy mogą liczyć na pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, doradztwo personalne i zawodowe, szkolenia niezbędne do podjęcia pracy na wybranym stanowisku. Oprócz tego agencje okrętowe zajmują się też pomocą w przygotowywaniu dokumentów dla marynarzy obcych bander. Pamiętajmy jednak, aby wybierać sprawdzone miejsca, aby nie być zawiedzionym.

Opracowanie:
Gdynia, Władysława IV 43, (budynek "Hossa", VI p.)
tel. 58 580 00 12
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz