Materiał Partnera

Praca na morzu – gdzie znaleźć atrakcyjne oferty?

Praca na morzu – gdzie znaleźć atrakcyjne oferty?

Zawsze marzyłeś o pracy na morzu i zwiedzaniu odległych zakątków świata? Ukończyłeś szkołę morską i zastanawiasz się, co dalej? Nie wiesz, gdzie szukać pracy i jakie wymagania powinieneś spełniać oprócz kierunkowego wykształcenia? Zastanawiasz się, jakiej agencji morskiej warto zaufać i jakie są oczekiwania pracodawców? W takim razie trafiłeś we właściwie miejsce! Dowiedz się, jak znaleźć pracę na statku.

Wybrałeś szkołę morską, żeby urzeczywistnić swoje plany, jednak teraz nie wiesz, gdzie szukać pracy? Podpowiadamy!

Ważne dokumenty

Zaraz po ukończeniu szkoły należy wyrobić wszystkie istotne dokumenty. W tym celu trzeba zgłosić się do Urzędu Morskiego, gdzie zostanie wydana książeczka żeglarska oraz świadectwo młodszego marynarza. Niezbędne będzie także wykonanie badań medycznych. Kandydat na marynarza powinien zgłosić się do lekarza między innymi na badania krwi, prześwietlenie płuc czy wykonanie testu na daltonizm. Po pozytywnym przejściu badań kandydat otrzymuje świadectwo zdrowia, które jest obowiązkowe na wszystkich statkach morskich.

Agencja morska

Znalezienie odpowiedniej agencji morskiej jest niezwykle istotne. Warto postawić
na miejsce, które cieszy się doświadczeniem i renomą w branży, a ponadto posiada wiele kontaktów i bogatą ofertę dostępnych stanowisk. Wszystkie te kryteria spełnia agencja morska Hartmann Crew Consultants z siedzibą w Szczecinie i w Gdyni. Jak wygląda proces aplikowania na dane stanowisko? Przed podpisaniem umowy z armatorem kandydat przechodzi przez wieloetapowy proces rekrutacji. Pierwsza jej część polega na zapoznaniu się z dokumentami przesłanymi przez kandydata. Następnie ma miejsce rozmowa kwalifikacyjna oraz badanie kompetencji zawodowych, które odbywa się za pośrednictwem komputerowych testów. Weryfikowana jest także znajomość języka angielskiego, która powinna być na poziomie pozwalającym na bezproblemowe zrozumienie komend wydawanych w obcym języku. Oceniana jest także wiedza praktyczna i teoretyczna kandydata. Po tak przeprowadzonej selekcji armator podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu osoby ubiegającej się o pracę na statku.

Praca marynarza jest bardzo wymagająca, a otrzymanie wymarzonej posady nie zawsze jest proste. Wilk morski powinien być sprawny fizycznie, zdrowy, odpowiedzialny i wyróżniać się silną psychiką. Jeżeli wiesz, że posiadasz wszystkie powyższe cechy, zgłoś się do agencji morskiej, aby rozpocząć pracę na statku.

Dlaczego warto pracować na morzu?

Praca na morzu może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim marynarze mają okazję przeżyć wiele przygód. W swojej codziennej pracy odwiedzają miejsca, do których wielu ludzi jeździ tylko na wakacje. Marynarze niemal codziennie są w ruchu, zmieniają miejsca zamieszkania i otoczenie. To świetna okazja do poznawania wielu nowych ludzi i kultur. Opowieści z marynarskich wypraw zawsze są niezwykle fascynujące. Taka praca nigdy się nie nudzi, bo każdy dzień na statku wygląda nieco inaczej. To właśnie żądza przygód i chęć poznawania świata jest najczęstszym powodem, dla którego młodzi ludzie decydują się na karierę wilka morskiego. Ważną zaletą pracy marynarza są jednak także zarobki – na morzu można zarobić znacznie więcej niż na lądzie. Taka praca pozwala nie tylko utrzymać rodzinę, ale także zgromadzić pokaźne oszczędności, nawet wtedy, kiedy wykonujemy najprostsze zajęcia na statku.

Wady pracy marynarza

Każdy medal ma dwie strony, a każda praca zalety i wady. Tak jest też w przypadku marynarzy – marzenia o pracy na statku często trzeba skonfrontować z rzeczywistością. Niestety, nie zawsze da się pogodzić taką pracę z życiem rodzinnym i towarzyskim. Bardzo trudno jest znieść często trwającą wiele miesięcy rozłąkę, zwłaszcza wtedy, kiedy w domu czeka na nas żona lub mąż z dziećmi. Musimy brać pod uwagę nie tylko nasze ambicje, ale także potrzeby naszych najbliższych – trudno jest dbać o relacje na odległość, a święta Bożego Narodzenia nigdzie nie będą tak piękne, jak w rodzinnym domu, nawet na najwspanialszej rajskiej wyspie. Musimy więc zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na takie poświęcenie. Pamiętajmy też, że marynarz, kiedy wypływa w morze, właściwie cały czas jest w miejscu pracy – nie może po prostu pójść do domu i zapomnieć o obowiązkach lub zwyczajnie odpocząć od widywanych na co dzień kolegów. Z jednej strony wpływa to na budowanie silnych więzi w załodze, jednak dla niektórych osób tego rodzaju sytuacja bywa bardzo męcząca. Jeśli jednak praca na morzu jest naszym prawdziwym marzeniem, wszystkie te niedogodności zniesiemy bez większego trudu. 

Opracowanie:
Gdynia, Polska 13 A, pok 423, IVp.
tel. 58 731 20 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz