Materiał Partnera

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o języku niemieckim

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o języku niemieckim

Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych w Europie. Mówi nim ponad 130 mln osób na świecie. I choć wydaje się całkiem dobrze znany, kryje w sobie wiele tajemnic. Jeśli uczysz się tego języka lub szukasz powodu, dla którego warto podjąć naukę, czytaj dalej. Oto garść ciekawostek o niemieckim. Sprawdź, czy znałeś je wcześniej i zobacz, jak interesujący jest to język.

1. W niemieckim znajdują się zapożyczenia z języka polskiego

Na pewno wiedziałeś, że w polskim jest sporo wyrazów pochodzenia niemieckiego. To przede wszystkim słownictwo związane z budową (np. blacha, hebel czy warsztat), prawami miejskimi (wójt, sołtys, ratusz itp.) czy zawodami. Ale ta zależność działa również w drugą stronę. Niemiecki „pożyczył” sobie m.in. słowa: granica (niem. Grenze), szabla (niem. Sabel), czy ogórek (niem. Gurke).

2. Po niemiecku mówi się nie tylko w Europie

Użytkownicy niemieckiego w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, na Węgrzech czy w Holandii nikogo nie dziwią. Aczkolwiek to nie jedyne kraje, gdzie używa się języka naszych zachodnich sąsiadów. Posługuje się nim również spora grupa imigrantów w Brazylii, a także w Namibii – gdzie jest jednym z języków urzędowych (obok angielskiego).

3. Polacy są najliczniejszą grupą uczących się niemieckiego

Tego języka uczy się aż ponad 2 mln Polaków – głównie w szkołach, ale także na kursach językowych w Polsce i za granicą. Chętnie również zdajemy egzaminy z języka niemieckiego, które pozwalają oficjalnie potwierdzić poziom jego znajomości (od początkującego – A1, aż po zaawansowanych – C2).

4. Niemiecki ma wiele wspólnego z angielskim

Niemiecki jest zaliczany do grupy języków germańskich, podobnie jak angielski. I choć na pierwszy rzut oka nie brzmią zbyt podobnie i istnieją między nimi spore różnice gramatyczne, w rzeczywistości ok. 60% słownictwa w obu językach jest bardzo podobna. Dlatego Anglikom dość łatwo jest nauczyć się języka Goethego, a Niemcom przyswoić mowę Szekspira. Pamiętaj jednak, że Polakom może być łatwiej niż Anglikom zrozumieć niemieckie przypadki – nasz system odmiany rzeczownika jest znacznie bardziej skomplikowany.

5. Najdłuższe słowa na świecie? Tylko w niemieckim!

Choć miejscowość o najdłuższej nazwie na świecie znajduje się w Walii, najdłuższe wyrazy na świecie „produkuje” właśnie język niemiecki – znany z tendencji do łączenia wielu słów w jedno. Słowo o największej liczbie liter ma ich aż 80 i brzmi „Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft”. To nazwa organizacji w przedwojennym Wiedniu, która zajmowała się transportem rzecznym na Dunaju.  Odważysz się je wymówić?

Inne ciekawostki dotyczące niemieckiego, jak i niemieckiej kultury publikuje Goethe-Institut.
Z informacji na stronie tej instytucji korzystają także uczący się języka niemieckiego, gdyż można tam znaleźć wiele darmowych materiałów do nauki.

Jak widać, język niemiecki kryje w sobie wiele tajemnic, a jego nauka może być fascynującą przygodą. Zacznij ją i daj się porwać!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz