Materiał Partnera

5 powodów, dla których warto nauczyć się niemieckiego

5 powodów, dla których warto nauczyć się niemieckiego

Językiem naszych zachodnich sąsiadów mówi ok. 130 mln osób na świecie. W Polsce uczy się go ponad 2 mln osób. Zastanawiasz się, czy stać się jedną z nich? Powodów, dla których warto się nauczyć języka niemieckiego, jest wiele. Jeśli potrzebujesz motywacji, czytaj dalej i przekonaj się, że to dobra decyzja. Nauka z całą pewnością Ci się opłaci. Sprawdź, dlaczego.

1. Przyda się w podróżach

Marzysz o tym, aby zwiedzić Berlin, Monachium, Hamburg albo po prostu przejechać się ze Świnoujścia na niemiecką stronę wyspy Uznam? Niemiecki przyda Ci się bezapelacyjnie. Choć Niemcy całkiem nieźle radzą sobie z angielskim i innymi językami europejskimi, znacznie łatwiej będzie Ci nawiązać przyjaźnie, gdy spróbujesz porozumieć się w języku Goethego.

2. Przyda się w biznesie

Niemcy są jednym z najbliższych partnerów strategicznych dla polskiej gospodarki. Wymiana handlowa działa prężnie w obie strony, a nawiązanie relacji biznesowych z zachodnimi sąsiadami może Ci się opłacić. Chociaż możesz skorzystać z pomocy tłumacza, znacznie łatwiej będzie Ci prowadzić bezpośrednie negocjacje podczas osobistej rozmowy. W ten sposób z większym prawdopodobieństwem uda się nawiązać bliższe relacje z partnerami biznesowymi z Berlina czy Kolonii.

3. Przyda się w nauce

Jesteś uczniem i przymierzasz się do uczestnictwa w programie wymiany międzynarodowej? Bardzo ciekawą ofertę w ramach Erasmusa przygotowały m.in. niemieckie uniwersytety. Nawiązały one partnerską współpracę z licznymi szkołami wyższymi w Polsce. Jeśli jednak chcesz spędzić semestr czy dwa na jednym z nich, musisz wykazać się znajomością niemieckiego minimum na poziomie B2. Najlepiej Twoje umiejętności potwierdzi zdany egzamin z niemieckiego organizowany przez Goethe-Institut.

4. Poszerzysz horyzonty umysłu

Nauka języków obcych to doskonały trening dla Twojego umysłu. Każde poznane słówko czy struktura gramatyczna tworzy nowe połączenia neuronowe w mózgu. W efekcie zaczyna on pracować szybciej i bardziej wydajnie. Poza tym, gdy poznasz dobrze drugi język, znacznie poszerzysz horyzonty myślenia i dostrzeżesz, jak różnorodne obrazy świata mogą wytworzyć struktury lingwistyczne.

5. Zdobędziesz nowych przyjaciół

Język, także niemiecki, to przede wszystkim narzędzie komunikacji. Gdy go znasz, łatwiej nawiązać Ci nowe znajomości – zarówno offline, jak i online. Będziesz mógł swobodnie podyskutować o swoich zainteresowaniach także w języku Goethego!

A jak skutecznie nauczyć się niemieckiego? Dobrym pomysłem są kursy niemieckiego prowadzone przez doświadczonych lektorów, w tym tzw. native speakerów. Ciekawą ofertę znajdziesz w Goethe-Institut zarówno, gdy chodzi o kursy stacjonarne, jak i te internetowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz