O Kielcach

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. Miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich. Przecina je rzeka Silnica, która jest prawostronnym dopływem Bobrzy. Miasto słynie z licznych rezerwatów przyrody.

Charakterystyczna jest gwara kielecka – posługują się nią mieszkańcy południowej oraz środkowej części regionu.

Dowiedz się więcej o Kielcach

Historia

Kielce otrzymują status miasta w 1364 roku. XV i XVI wiek to czas intensywnego rozwoju. Związane jest to z eksploatacją rud ołowiu, miedzi oraz żelaza. Wyodrębnia się centrum Kielc - rynek i odchodzące od niego ulice.

Najazd szwedzki hamuje rozwój miasta. Kielce zostają doszczętnie spalone. Sytuację pogarsza wybuch licznych epidemii.

Po III rozbiorze Polski Kielce włączone zostają do zaboru austriackiego. Aby sprawniej zarządzać zakładami przemysłowymi oraz wydobywczymi ustanawia się Dyrekcję Górniczą. W 1809 roku miasto zostaje przejęte przez władze polskie - staje się częścią Księstwa Warszawskiego. Pełni ono funkcję siedziby władz powiatowych departamentu radomskiego. W 1815 roku w wyniku decyzji kongresu wiedeńskiego Kielce trafiają do rosyjskiego zaborcy.

Na początku I wojny światowej Józef Piłsudzki zaprzysięga w Kielcach swoje pierwsze oddziały. Kielce otrzymują miano "miasta Marszałka". II wojna światowa całkowicie rujnuje gospodarkę miasta, które zaczyna na nowo się rozwijać dopiero w latach 60. XX wieku.

Do 1998 roku miasto jest stolicą województwa kieleckiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku Kielce zostają stolicą województwa świętokrzyskiego. Następuje intensywny rozwój.

Ludność

Liczba mieszkańców Kielc to według stanu na dzień 18 maja 2018 roku 187 374 osób. Liczba ta cały czas maleje. Od 2007 roku Kielce opuściło około 9 tysięcy osób. Najwięcej mieszkańców odnotowano w roku 1991 - 215 005 osób według danych GUS.

Kultura

Kielce to kulturalne centrum regionu świętokrzyskiego. Odbywają się tutaj liczne festiwale, wśród których można wyróżnić Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej ANIMA MUNDI oraz Festiwal Form Dokumentalnych "NURT".

W czerwcu każdego roku odbywa się tutaj trzydniowe święto miasta, któremu towarzyszą liczne imprezy i wydarzenia kulturalne.

Klimat

Klimat miasta można określić jako zimny umiarkowany. W mieście występują znaczące opady deszczu - nawet w najbardziej suchych miesiącach.

Architektura

Lokalizacja rynku Kielc została wyznaczona w średniowieczu. Na ulicy Henryka Sienkiewicza znajduje się dużo zabytkowych budowli, spośród których wyróżnić należy hotele Wersal i Bristol, budynek Banku Gospodarki Żywnościowej - przykład architektury secesyjnej oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego. Aby poznać wszystkie uroki miasta, warto wybrać się do lokalnego biura podróży i skorzystać z usług przewodnika.

Gospodarka

Kielce działają prężnie jako centrum targowe w Polsce. Spółka Targi Kielce co roku organizuje ponad 50 wystaw. Najważniejsze wydarzenia to "Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego" oraz "Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, Infrastruktury, Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych".

Miasto stanowi także centrum gospodarcze regionu świętokrzyskiego. Wiele dużych firm ma tutaj swoje siedziby. Wśród nich znajduje się Kolporter S.A, Barlinek oraz Mitex.