Branża prawnicza to skomplikowana dziedzina, której towarzyszy wiele niezrozumiałych pojęć. Słownictwo jest niezwykle specyficzne, dlatego wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Wiedzy, dzięki której można z łatwością porozumieć się z adwokatami czy radcami prawnymi. Jeśli więc planujesz wizytę u adwokata lub radcy prawnego, przygotuj się do spotkania.

Zastanawiasz się, kim jest oskarżyciel posiłkowy? Chcesz znać znaczenie takich pojęć jak: akt prawny, księga wieczysta, aplikacja, asesor, zawieszenie postępowania? Z myślą o takich osobach jak Ty stworzyliśmy praktyczny słownik pojęć. Znajdziesz tutaj słownictwo powszechnie stosowane w praktyce adwokackiej i sądowej. Zajrzyj do niego, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Słownik

  • Adwokat - Osoba która ukończyła studia kierunkowe, a następnie odbyła aplikację. Świadczy pomoc prawną w rozwiązywaniu konkretnych problemów, ma możliwość reprezentowania klientów przed sądem oraz w urzędach, sporządza opinie.
  • Akta sprawy - Wszelkiego rodzaju dokumenty zawierające informacje oraz dowody pomocne w rozstrzygnięciu sprawy. Do akt sprawy można zaliczyć pisma, fotografie, nagrania filmowe i dźwiękowe, prezentacje, protokoły. Akta opisywane są unikalnym znakiem sprawy bądź sygnaturą.
  • Apelacja - Odwołanie się od wyroku wydanego przez sąd I instancji. Powód lub pozwany w terminie 7 dni może złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku. Po dostarczeniu wyroku z uzasadnieniem bądź w przypadku braku złożenia wniosku apelację można złożyć w terminie 14 dni.
  • Aplikacja - Praktyka, którą można odbyć po ukończeniu studiów prawniczych, pomaga przygotować się do samodzielnego wykonywania zawodu. W zależności od rodzaju aplikacji czas trwania może wynosić od roku do 4 lat.
  • Darowizna - Nieodpłatne przekazanie przez darczyńcę majątku bądź własności obdarowanemu. W zależności od wysokości darowizny należy opłacić podatek, jednak istnieją kwoty wolne od opodatkowania uzależnione od stopnia pokrewieństwa stron.
  • Dłużnik - Osoba, która zobligowała się do zwrotu należytego świadczenia finansowego osobie bądź instytucji w ściśle określonym terminie. Warunki spełnienia zobowiązania mogą być zawarte w formie pisemnej, a w niektórych przypadkach ustnej.
  • KRS - Skrót od nazwy Krajowy Rejestr Sądowy. Jest to ogólnopolski spis podmiotów gospodarczych, jak: spółki, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia, a także dłużników. Rejestr prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz wybrane sądy rejonowe. KRS jest jawny - dostępny dla każdego. Daje on możliwość weryfikacji podmiotów po ich numerze KRS bądź pozostałych danych (np. NIP, REGON).
  • Księgi wieczyste - Dokumenty, które są prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Księgi wieczyste są zakładane dla nieruchomości, które ich nie posiadają, bądź też dla nieruchomości, których księgi wieczyste zaginęły lub są zniszczone. Księgi mogą być również prowadzone po to, aby ustalić stan prawny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  • Orzeczenie - Jest to decyzyjna i władcza czynność procesowa, która dokonywana jest przez sąd w postępowaniu. Do orzeczeń zalicza się m.in.: wyroki, postanowienia oraz nakazy zapłaty.
  • Oskarżony - Jest to osoba, przeciwko której zostało wniesione oskarżenie do sądu; jest to również osoba, co do której prokuratura złożyła wniosek o warunkowe umorzenie postępowania sądowego.
  • Oskarżyciel posiłkowy - Pod tym pojęciem kryje się instytucja polskiego postępowania karnego, pozwalająca działać pokrzywdzonemu obok prokuratury bądź też zamiast niego w karnym postępowaniu. Wśród oskarżycieli posiłkowych wyróżnia się oskarżyciela posiłkowego ubocznego, a także oskarżyciela posiłkowego subsydiarnego.
  • Pozew - Jest to pojęcie z zakresu prawa oraz postępowania cywilnego. Pozew to pismo procesowe rozpoczynające proces. Pozew zawiera powództwo - żądanie wysunięte przez składającego przeciwko osobie pozwanej.
  • Prokurator - Tym terminem określa się funkcjonariusza prokuratury, który jest uprawniony do samodzielnego wykonywania czynności prokuratorskich. Osoba taka jest zobowiązana postępować zgodnie ze ślubowaniem prokuratorskim - w służbie oraz poza nią strzec powagi sprawowanego urzędu.
  • Przewód sądowy - Jest to najistotniejsza część rozprawy w procesie karnym, która obejmuje odczytanie aktu oskarżenia, a także wysłuchanie mowy oskarżonego i przeprowadzenie postępowania dowodowego. Przewód sądowy rozpoczyna się od odczytania aktu oskarżenia przez oskarżyciela, a następnie wszczęcia postępowania dowodowego opierającego się m.in. na przesłuchaniach oskarżonych i świadków, a także prezentacji opinii biegłych czy odsłuchaniu zapisu dźwięku, obrazu.
  • Rozprawa sądowa - To porządek czynności, które podejmowane są podczas sesji sądowej w celu rozpoznania sprawy. Tok rozprawy sądowej opiera się na przewodzie sądowym, głosach końcowych oraz wyrokowaniu.
  • Rozwód - To rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego (z punktu widzenia prawa). Rozwód orzeka sąd na żądanie jednego bądź też obojga małżonków. Rzeczywiste udzielenie rozwodu następuje w momencie przeprowadzenia postępowania sądowego i trwa dłużej, aniżeli procedura zawierania związku małżeńskiego.
  • Świadek - Jest to osoba powołana do złożenia zeznań. Świadek powoływany jest przez organ przeprowadzający postępowanie sądowe. Obowiązkiem świadka jest m.in.: składanie zeznań oraz mówienie prawdy i niezatajanie faktów. Świadek ma prawo m.in. do odmowy zeznań, jak też uchylania się od odpowiedzi na poszczególne pytania.
  • Umorzenie - Jest to decyzja kończąca sprawę w organie I bądź II instancji lub w trybie nadzwyczajnym. Decyzja taka nie rozstrzyga o ostatecznym wyniku sporu pomiędzy poszczególnymi stronami sporu i nie może być zaskarżona do sądu wyższej instancji.
  • Wokanda - Tym terminem określa się spis spraw, które w konkretnym dniu będą rozpatrzone przez sąd. Wszystkie sprawy ułożone są w chronologicznym porządku - od sprawy, która będzie rozpatrywana najwcześniej, do sprawy o najpóźniejszej godzinie.
  • Wyrok - Jest to orzeczenie sądu w stosunku do istoty sprawy. Wyrok kończy postępowanie w sprawie i jest on wydawany po przeprowadzeniu całej rozprawy. Podczas procesu karnego sąd może uniewinnić, skazać bądź też umorzyć postępowanie wobec osoby oskarżonej.
  • Zawieszenie postępowania - Jest to zatrzymanie biegu postępowania z możliwością powtórnego jego podjęcia - nawet bez konieczności powtarzania przeprowadzonych czynności procesowych. Zawieszenie postępowania może być obligatoryjne, ale też obowiązkowe i fakultatywne.
  • Zeznania - Terminem tym określa się wyjawienie zainteresowanej władzy wszystkiego, co konkretna osoba wie w prowadzonej sprawie. Jest to czynność procesowa, która polega na protokolarnym odebraniu oświadczenia od świadka w odniesieniu do konkretnej sprawy.